Z poškozeného mořského vrtu v Severním moři uniká plyn

Na těžební plošině firmy Total v Severním moři pokračuje únik plynu z poškozeného vrtu. Nebezpečí výbuchu zvyšuje otevřený oheň na sousední plošině, kde odhořívají přebytečné zásoby plynu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná plošina - ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Tento plamen podle pracovníků Totalu není možné bezpečně uhasit. Vítr ale zatím unikající plyn odnáší na druhou stranu a i předpověď na příští dny je příznivá.

Na místě ale zůstává jen nejnutnější množství lidí a částečně jsou evakuovány také nedaleké plošiny firmy Shell. K nehodě už míří miniponorka, která by měla odhalit místo úniku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úniku plynu mluvil v Dopoledním Radiožurnálu redaktor Ondřej Bouda

Společnost Total stále dělá všechno proto, aby snížila riziko výbuchu na plošině na minimum, zatím se podařilo uzavřít přívod plynu, ale nebezpečí exploze a s ní i výrazné ekologické škody stále existují. Společnost bude současný incident stát minimálně sto dvacet milionů eur, alespoň pokud se podaří odstranit následky škod do dvou týdnů.

Avšak mluví se o tom, že může trvat až půl roku, než se podaří těžbu obnovit. Pokud by došlo k výbuchu, byly by škody mnohem vyšší. Hodnota společnosti Total na burze stále klesá.

Milan Kopp, Jan Šmíd, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme