Z Rakouska zní skepse ohledně dohod o migrantech. Země zpřísní kontrolu hranic

Pochybnosti o dohodě mezi Evropskou unií a Tureckem o vracení uprchlíků dnes vyjádřil rakouský prezident Heinz Fischer. Bude-li „velmi složitá“ situace v Turecku pokračovat, bude se o ní jistě muset v EU znovu vážně jednat, řekl Fischer podle agentury APA. Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil avizoval v novinovém rozhovoru nasazení vojáků v Brennerském průsmyku, aby pomohli zabránit očekávanému přílivu migrantů z Itálie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci čekají u Spielfeldu na vstup do Rakouska | Zdroj: Reuters

„Zda to (dohoda Bruselu s Ankarou, pozn. red.) bude úspěšné? Jsem skeptický,“ prohlásil Fischer v pořadu Mittagsjournal rozhlasové stanice Ö1.

„V Turecku se momentálně děje více věcí, které se mi nelíbí,“ vysvětlil v narážce na porušování lidských práv v Turecku. Organizace na ochranu lidských práv Ankaru obviňují z toho, že střílí na syrské uprchlíky, aby jim zabránila v překročení hranic.

„Čím horší ovšem bude situace v Turecku, tím těžší bude považovat takovou dohodu (EU-Turecko) za úspěšnou součást uprchlické politiky,“ řekl rakouský prezident.

Pokud bude turecký přístup k uprchlíkům pokračovat, bude podle něj jistě nutné znovu vážně o tom jednat v institucích EU, zdůraznil. O vypovězení dohody s Tureckem ale nechtěl mluvit bez dohody s vládou. To by bylo „unáhlené politické oznámení“, řekl.

Deportace uprchlíků z Řecka do Turecka zřejmě začnou v pondělí

Číst článek

Postup rakouské vlády – včetně nově ohlášeného restriktivního přístupu k azylovému řízení – Fischer obhajoval. Poukázal na to, že za první čtvrtletí letošního roku bylo podáno 12 tisíc žádostí o azyl.

Rakouská vláda se v lednu dohodla na ročním limitu na počet přijímaných žádostí o azyl, který stanovila na 37 a půl tisíce. Změnila proto i režim na hranicích, kde od poloviny února začala přijímat nanejvýš 80 žádostí denně. Opatření vedoucí k dodržení stanoveného limitu tak sice začala uplatňovat, ve formě právního nařízení či zákona však zatím neexistují.

Vojáci v Brennerském průsmyku

Podle rakouského vicekancléře Reinholda Mitterlehnera by vláda mohla příslušný balíček zákonů předložit parlamentu do konce dubna. Pokud ho schválí, což je pravděpodobné, mohl by začít platit už 1. června.

„Není pravda, že byly hranice neprodyšně uzavřeny,“ řekl dnes Fischer.

Rakousko však plánuje nasadit vojáky v Brennerském průsmyku na hranicích s Itálii, aby pomohli zvládnout očekávaný nárůst počtu migrantů, využívajících cestu přes Středozemní moře. Uvedl to rakouský ministr obrany Doskozil v rozhovoru s německým listem Die Welt.

„Protože vnější hranice EU nejsou účinně chráněny, Rakousko brzy zpřísní kontrolu svých hranic,“ řekl Doskozil.

Připomněl, že jen minulý týden přes centrální část Středozemního moře připlulo do Evropy na 5000 migrantů. „Až se počasí zlepší, jejich počet prudce vzroste,“ dodal.

Vojáci by podle něj mohli podporovat pohraničníky a také pomoci při registraci migrantů, rozdávání humanitární pomoci či při deportacích.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme