Z řeckých přístavů nikdo nevyplouvá. Námořníci jsou ve stávce

Řecko znovu ochromila stávka. Tentokrát protestují námořníci a řecké ostrovy jsou bez lodního spojení. Námořníci požadují uzavření nových kolektivních smluv a vyšší státní dotace pojišťovnám penzijního fondu. Většina jejich požadavků je však v rozporu s novými zákony, které přijala vláda v rámci omezování výdajů na mzdy a penze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Největší námořnický svaz ve stávce pokračuje už druhým dnem, přestože se proti němu bouří většina Řeků. A námořníky kritizují i největší pravicové strany. Ty zase obviňuji Komunistickou stranu Řecka za to, že stávku podporuje.

Zemědělci z Kréty a dalších ostrovů vyzývají námořníky, aby neškodili jejich profesi a aby stávku ukončili. Lodní doprava je totiž jediným způsobem, jak dostat zemědělské produkty na pevninu. Jsou dokonce odhodláni vzít zákon do svých rukou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci na Krétě líčí Natálie Knorová, která na ostrově už několik let žije

„Dostatek máme zatím všeho. Samozřejmě pokud ta stávka bude pokračovat ještě o dva dny déle, tak myslím, že problém už bude, co se týče čerstvých produktů, jako je mléko a podobně,“ popisuje situaci Natálie Knorová, která na Krétě už několik let žije. Sama nevěří, že se dnes námořníci s vládou dohodnou, a myslí, že stávku protáhnou o další dva dny.

Zemědělcům z Kréty se ale podle ní podařilo dosáhnout ústupku a domluvit se s jednou lodní společností. Z ostrova by prý měla dnes večer vyplout speciální loď, která převeze na pevninu zemědělské produkty.

Vláda chce s námořnickými odbory znovu jednat, přestože dlouhotrvající stávka bude škodit i turismu. Vláda má k dispozici zákon, podle kterého může přinutit námořníky k návratu do práce.

Lubica Bergmanová, Jakub Viliš, Kristina Winklerová, Soňa Dorňáková Stamu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme