Z rozvoje Číny bude profitovat i Maďarsko, řekl Si Ťin-pching v Budapešti závěrem své evropské cesty

Rozvoj Číny podle jejího prezidenta Si Ťin-pchinga přinese Maďarsku nové příležitosti, píše agentura Reuters. Si v pátek odletěl z Budapešti a zakončil tak svoji první cestu po Evropě po pěti letech, kromě Maďarska navštívil také Francii a Srbsko. Maďarský premiér Viktor Orbán během návštěvy zdůraznil, že spolupráce Maďarska a Číny už nestojí jen na vřelých slovech, vyzdvihl například nová letecká spojení nebo nárůst vzájemného obchodu.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Si Ťin-pching a Viktor Orbán

Si Ťin-pching a Viktor Orbán | Zdroj: Reuters

„Proměna jednostranného světa na svět mnohostranný se odvíjí také od Číny jako klíčového hráče. Maďarsko s Čínou vždy mělo přátelské politické vztahy, vyznává (politiku) jedné Číny a vzájemný respekt,“ poznamenal ve čtvrtek Orbán po jednání se Siem a dodal, že „historie se nemůže vyvinout tak, že by tyto dvě země stály proti sobě“.

Orbán: Čína je jedním z pilířů nového světového řádu. Maďarsko podporuje její mírový plán pro Ukrajinu

Číst článek

Si na závěrečné tiskové konferenci hovořil o ekonomickém partnerství s Maďarskem, konkrétně o projektu nové Hedvábné stezky, známém také pod názvem Belt and Road Initiative (BRI), ale i o „kulturní výměně“. „Mezilidské vztahy jsou stavebním kamenem našeho přátelství,“ poznamenal po boku Orbána čínský prezident.

„Z Budapešti se nyní leteckým spojením dostanete do sedmi čínských měst,“ uvedl Orbán.

Součástí projektu nové Hedvábné stezky je i výstavba železnice z Budapešti do Bělehradu za 2,1 miliardy dolarů (48,5 miliard korun), z nichž většina bude pocházet z čínských půjček. Čínský prezident program zahájil před zhruba 11 lety s cílem více propojit dopravní i energetickou infrastrukturu východní Evropy, severní Afriky, Ruska i částí Asie s Čínou.

Kromě vzájemných vztahů maďarský prezident ocenil i přístup Číny k ruské válce na Ukrajině. Si dal v minulosti ve svých veřejných prohlášeních najevo, že si přeje mír na Ukrajině a Čína loni sestavila plán o 12 bodech na „politické urovnání“ konfliktu.

Čínský prezident se v Paříži dověděl, že si EU nenechá líbit diskriminační praktiky

Číst článek

Podle představitelů Spojených států však Čína dodává Rusku materiály takzvaného dvojího použití, tedy pro civilní i vojenské využití, a zpřístupňuje Rusku satelitní záběry využitelné ve válce proti Ukrajině, ačkoliv přímou smrtící vojenskou pomoc Moskvě podle amerických představitelů nedodala, píše agentura AP.

„Hlas Maďarska je v Evropě osamocený. Maďarsko volá po příměří a mírových rozhovorech,“ řekl Orbán a prohlásil, že zbytek Evropy je „na straně války“.

O přátelství „pevném jako ze železa“ hovořil Si i se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučićem. Naopak Siho jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a předsedkyní Evropské komise o několik dní dříve byla patrně více pragmatická.

Na programu byly především obchodní spory mezi Evropskou unií a Čínou a možnosti Číny využít svého vlivu k usnadnění mírových rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle von der Leyenové nicméně byly pondělní rozhovory v Elysejském paláci za Macronovy účasti otevřené a poctivé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme