Z ruského severního Kavkazu hlásí další násilnosti

Severokavkazské republiky Ruska se staly dějištěm dalších násilných incidentů. Nejméně dva lidé zemřeli v Čečensku. Další tři lidské životy si vyžádala přestřelka bezpečnostních sil s ozbrojenci v sousedním Dagestánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pumový útok srovnal se zemí budovu v centru ingušského města Nazraň | Foto: ČTK/AP

Tři ozbrojenci podle ruských médií přišli o život při srážce s policií v hlavním městě Dagestánu, Machačkale. Jak s odvoláním na zdroje v bezpečnostních strukturách uvádí agentura Interxaf, přestřelka propukla poté, co muži začali střílet na jedno ze stanovišť policie.

Další dva lidé zemřeli a několik bylo zraněno při výbuchu v Čečensku. Ve městě Šali odpálili údajní sebevražední atentátníci nálož poté, co je policie obklíčila v jednom z bytů.

Stoupající počet střetů mezi ozbrojenci a místními bezpečnostními silami vyvolává obavy, že se situace v celém regionu Severního Kavkazu vymkne zpod kontroly.

Léto ve znamení násilí

Bezpečnostní situace v severokavkazských republikách se v posledních měsících rapidně zhoršuje.

Začátkem srpna zastřelili ozbrojenci ministra místní vlády zodpovědného za výstavbu. V červnu utrpěl při pokusu o atentát vážná zranění ingušský prezident Júnus Bek Jevkurov.

V Čečensku v polovině srpna neznámí ozbrojenci unesli a zavraždili manželský pár pracující pro charitativní organizaci pomáhající dětem. V červenci postihl stejný osud respektovanou ochránkyni lidských práv Natálii Estěmirovovou.

Kritici tvrdí, že násilí na Kavkaze podněcuje masivní pošlapávání lidských práv ze strany místních i federálních silových struktur a úřadů, vysoká korupce a zneužívání pravomocí ze strany místní správy.

Přečtěte si také:
Pumový atentát v Ingušsku zabil 20 lidí, Medvěděv odvolal tamního ministra vnitra
Téměř dvě desítky lidí zahynuly při pumovém atentátu v ruském Ingušsku
Ruský prezident odsoudil vraždy nevládních aktivistů na Kavkaze
V ruském Ingušsku zastřelili ozbrojenci ministra pro výstavbu
V Čečensku byli zavražděni další dva nevládní aktivisté
Další vraždy čečenských aktivistů
Evropa i Rusko odsoudily vraždu přední ruské aktivistky Estěmirovové
V Rusku přišla o život další přední aktivistka za lidská práva
Na Kavkaze roste napětí po atentátu na ingušského prezidenta

Lenka Kabrhelová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme