Z Teheránu do Bílého domu. Nová Obamova floristka si splnila americký sen

„Americký sen" si lze splnit i dnes. Tvrdí to alespoň prezidentský pár Barack a Michelle Obamovi. Nejnověji to dokázují na příběhu nové floristky Hedieh Ghaffarian. Láska ke květinám cílevědomou Američanku s íránskými kořeny přivedla až do Bílého domu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

USA si připomněly 13. výročí útoků z 11. září 2001: Prezident Barack Obama s manželkou Michelle během minuty ticha u Bílého domu ve Washingtonu. 11. 9. 2014

USA si připomněly 13. výročí útoků z 11. září 2001: Prezident Barack Obama s manželkou Michelle během minuty ticha u Bílého domu ve Washingtonu. 11. 9. 2014 | Zdroj: Reuters

Nově najatá designérka květinové výzdoby sídla hlavy státu je podle prezidentského páru důkazem, že takzvaný "americký sen" stále žije.

Hedieh Ghaffarian se narodila v Teheránu v Iránu. Vyrůstala ale ve Spojených státech v Kalifornii, kde vystudovala střední školu. Do Ameriky se dostala ještě jako malé dítě spolu s rodiči po iránské revoluci na konci sedmdesátých let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký sen si může splnit i uprchlík. Důkazem je prý nová floristka Bílého domu. Více informací přinesla redaktorka ČRo Lenka Kabrhelová

Mladá žena s vášní pro květiny vedla svůj první obchod s květinami z garáže svých rodičů, když jí bylo lehce přes dvacet let. Vypracovala se v jednu z nejvyhledávanějších floristek USA. Její květinové kreace se objevují na stránkách prestižních magazínů. Zdobit budou také Bílý dům, kde Hedieh Ghaffarian začne naplno pracovat na začátku října.

Pro mnohé Američany je to připomínka, proč by měli usilovat o to, aby si svůj sen mohli splnit i lidé, kteří jsou ve Spojených státech nelegálně nebo tam proudí ze všech koutů světa.

Výzvy k větší angažovanosti se ozývají zejména v souvislosti s lidmi, kteří prchají před válkou ze Sýrie nebo Iráku.

Téma uprchlíků se tak nedostává do popředí jen v Evropě. Spojené státy přijímaly zatím jen velmi málo běženců ze zemí zmítaných válkou nebo ozbrojenými konflikty.

Bílý dům už minulý týden ohlásil, že příští rok USA přijmou o 10 tisíc uprchlíků ze Sýrie víc. Na vládu tlačí nejen humanitární organizace. Po tom, aby se země otevřela podstatně většímu počtu běženců, volají i někteří zákonodárci.

Skupina senátorů vyzvala nedávno prezidenta Obamu, aby USA přijaly do roku 2016 na 65 tisíc běženců ze Sýrie. Mnozí žádají také ulehčení přijímacích procedur, které výrazně zpřísnily po útocích 11. září 2001. Kvůli bezpečnostním pravidlům mohou v současnosti trvat až dva roky. Právě zdlouhavost řízení je terčem kritiky humanitárních organizací. Mnohé migranty to prý odrazuje.

Další debaty na téma uprchlická krize lze čekat příští týden. Na půdě OSN se totiž koná summit, který se má této problematice věnovat.

Lenka Kabrhelová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme