Rakousko 0:1 Česko

Z tibetské Lhasy jsou hlášeny nové protesty

V tibetské Lhase propukly nové protesty. Čínským jednotkám se je tak ani po téměř třech týdnech nedaří zcela zastavit. Buddhističtí mniši zahájili protestní pochody 10. března, v den 49. výročí krvavě potlačeného protičínského povstání. Čtyři dny poté ale přerostly v násilnosti, při kterých v Tibetu i sousedních provinciích podle exilové vlády zahynulo na 140 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čínští policisté v ulicích Lhasy | Foto: ČTK/AP

Podle organizace Mezinárodní kampaň za Tibet zahájili dosud poslední protest mniši z kláštera Ramočhe ve Lhase, nepokoje byly hlášeny i z jednoho z nejposvátnějších chrámů v tibetské metropoli Džókchang. Právě tamní mniši v uplynulém týdnu narušili pečlivě naplánovanou a vládou zorganizovanou cestu vybraných novinářů, kteří se měli přesvědčit o skutečném stavu v Tibetu, tak jak o něm informují čínské úřady.

Na 30 mnichů se přesto dostalo k reportérům a voláním požadovalo svobodu Tibetu. Zároveň obvinili Peking ze lži a požadovali návrat dalajlámy. Čína kvůli rostoucí mezinárodní kritice také v pátek povolila do Lhasy vstup zahraničním diplomatům.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme