Z trosek Světového obchodního centra bude pomník

Do třetího týdne vstoupily záchranné práce v troskách Světového obchodního centara v New Yorku. Těžká technika začala strhávat ohořelé zbytky ocelového skeletu druhé věže Světového obchodního centra, který se tyčil nad hromadou sutin a trosek. Starosta Rudolph Giuliani na tiskové konferenci prohlásil, že se dělníci pokusí zachovat co největší část zdi mrakodrapu, protože řada lidí prý vyjádřila přání udělat z ní pomník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Giuliani zároveň oznámil, že radnice vytvořila program finanční pomoci malým podnikům, které postihly newyorské útoky. úřady dnes o něco zmenší uzavřenou zónu okolo trosek a otevřou další ulice na jižním Mannhattanu pro veřejnost.

Za nízké účasti voličů skončily večer primární volby kandidátů na úřad newyorského starosty. Podle předběžných výsledků na základě dotazů u volebních místností uspěli podle televizní stanice New York 1 za republikány mediální magnát Michael Bloomberg a za demokraty Mark Green a Fernando Ferrer, představitel prudce rostoucí hispánské komunity. Na náladu obyvatel padal stín teroristického útoku. Pro mnohé obyvatele nebyl přijatelný žádný ze šesti uchazečů a na tisíce volebních lístků lidé proto vepsali jméno dosavadního starosty Rudolpha Giulianiho, ačkoli o třetí volební období se nemůže ucházet. Podle expertů je ale možné, že si newyorčané i přes legislativní překážky Giulianiho do křesla starosty přeci jen prosadí.

V troskách Světového obchodního střediska v New Yorku už zřejmě nejsou žádní živí. Bezmála dva týdny po útocích to přiznal šéf místních hasičů Thomas von Essen v rozhovoru pro televizní stanici CNN. Už dříve newyorský starosta Rudolph Giuliani prohlásil, že objevení někoho, kdo by žil, by se rovnalo zázraku. Podle včerejší bilance zemřelo či se pohřešuje 6729 osob. Záchranáři z trosek vyprostili 276 těl, z nichž 206 bylo identifikováno. Záchranáři objevili jen pět živých lidí.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme