Z trupu lodi potopené na Jang-c-ťiang se podle čínských médií ozývají rány
Na záchraně pasažérů lodi Východní hvězda, která se potopila při plavbě po Jang-c-ťiang na jihovýchodě Číny, se podílejí tisíce lidí. Zatím se podařilo zachránit 15 cestujících z téměř 460. Úřady už potvrdily šest obětí. Záchranáři doufají, že se v převráceném trupu lodi vytvořily vzduchové kapsy, do kterých se ukryli někteří přeživší.
Plavidlo je z větší části potopené, nad hladinu vyčnívá jen malá část. Ještě před několika hodinami se podle čínských médií z trupu lodi ozývalo bouchání.
Záchranná operace je skutečně masivní. Účastní se jí tisíce vojáků, stovky lodí a desítky potápěčů. Čínský ministr dopravy Jang Čchuan-tchang řekl, že nasazení všech jednotek bude maximální.
„Musíme pracovat intenzivněji a na více úrovních. Záchranné práce budou pokračovat i na vodě. Máme ale i několik dalších metod,“ přiblížil.
Na palubě cestovali především starší turisté, hodně pasažérů pochází ze Šanghaje. Čínské úřady se o neštěstí dozvěděly od jednoho z přeživších, který po nehodě doplaval na břeh a zavolal policii. Teď jsou zachránění v nemocnici.
„K nám dorazili nad ránem. Vyčistili jsme jim rány a teď už jsou ve stabilním stavu a čekají na rehabilitace,“ potvrdil jeden z lékařů. Příbuzní pohřešovaných si ale stěžují na nedostatek informací.
Zachráněných zatím není mnoho. Loď se potopila v noci, většina cestujících proto spala ve svých kabinách a nestihla utéci. Štěstí měla jedna starší žena, kterou záchranáři vytáhli přímo z vody. Mezi zachráněnými je také kapitán. Ten tvrdí, že loď převrátil silný vítr.
Dlouhé výlety po Jang-c-ťiang jsou mezi Číňany velmi populární. Oblíbeným cílem je například přehrada Tři soutěsky s největší elektrárnou na světě. Tamní inženýři teď dostali rozkaz snížit průtok, aby klesla hladina řeky.
Loď se totiž potopila v místech, kde hloubka dosahuje až 15 metrů. Na nejmohutnější čínské řece nejsou podobné nehody zcela neobvyklé. Podle některých médií by ale mohla být nehoda lodi Východní hvězda nejhorší za poslední roky.