Z trupu lodi potopené na Jang-c-ťiang se podle čínských médií ozývají rány

Na záchraně pasažérů lodi Východní hvězda, která se potopila při plavbě po Jang-c-ťiang na jihovýchodě Číny, se podílejí tisíce lidí. Zatím se podařilo zachránit 15 cestujících z téměř 460. Úřady už potvrdily šest obětí. Záchranáři doufají, že se v převráceném trupu lodi vytvořily vzduchové kapsy, do kterých se ukryli někteří přeživší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranných prací u potopené lodi Východní hvězda se účastní tisíce vojáků, stovky lodí a desítky potápěčů

Záchranných prací u potopené lodi Východní hvězda se účastní tisíce vojáků, stovky lodí a desítky potápěčů | Zdroj: Reuters

Plavidlo je z větší části potopené, nad hladinu vyčnívá jen malá část. Ještě před několika hodinami se podle čínských médií z trupu lodi ozývalo bouchání.

Záchranná operace je skutečně masivní. Účastní se jí tisíce vojáků, stovky lodí a desítky potápěčů. Čínský ministr dopravy Jang Čchuan-tchang řekl, že nasazení všech jednotek bude maximální.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z trupu lodi potopené na Jang-c-ťiang se podle čínských médií ozývají rány

„Musíme pracovat intenzivněji a na více úrovních. Záchranné práce budou pokračovat i na vodě. Máme ale i několik dalších metod,“ přiblížil.

Na palubě cestovali především starší turisté, hodně pasažérů pochází ze Šanghaje. Čínské úřady se o neštěstí dozvěděly od jednoho z přeživších, který po nehodě doplaval na břeh a zavolal policii. Teď jsou zachránění v nemocnici.

„K nám dorazili nad ránem. Vyčistili jsme jim rány a teď už jsou ve stabilním stavu a čekají na rehabilitace,“ potvrdil jeden z lékařů. Příbuzní pohřešovaných si ale stěžují na nedostatek informací.

Zachráněných zatím není mnoho. Loď se potopila v noci, většina cestujících proto spala ve svých kabinách a nestihla utéci. Štěstí měla jedna starší žena, kterou záchranáři vytáhli přímo z vody. Mezi zachráněnými je také kapitán. Ten tvrdí, že loď převrátil silný vítr.

Příbuzní pasažérů potopené lodi Východní hvězda si stěžují na nedostatek informací | Foto: Reuters

Dlouhé výlety po Jang-c-ťiang jsou mezi Číňany velmi populární. Oblíbeným cílem je například přehrada Tři soutěsky s největší elektrárnou na světě. Tamní inženýři teď dostali rozkaz snížit průtok, aby klesla hladina řeky.

Loď se totiž potopila v místech, kde hloubka dosahuje až 15 metrů. Na nejmohutnější čínské řece nejsou podobné nehody zcela neobvyklé. Podle některých médií by ale mohla být nehoda lodi Východní hvězda nejhorší za poslední roky.

Na čínské řece Jang-c-ťiang se potopila loď s více než 450 lidmi. | Foto: ČTK

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme