Z ulic Pekingu mizí žebráci i disidenti, začíná sjezd čínských komunistů

V čínském hlavním městě panují nejpřísnější bezpečnostní opatření. V Pekingu totiž začne plenární zasedání ústředního výboru vládnoucí komunistické strany, policisté proto z ulic vyhánějí i žebráky a přísně střeží také aktivisty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamery střeží okolí budovy Komunistické strany Číny na náměstí Nebeského klidu v Pekingu

Kamery střeží okolí budovy Komunistické strany Číny na náměstí Nebeského klidu v Pekingu | Zdroj: Reuters

Jednání vládnoucí garnitury vždy doprovázejí podobná opatření. Peking navíc dobře ví, že o jednání se bude zajímat celý svět, a chce tak hlavní město představit v tom nejlepším světle.

Policisté proto už několik dní „čistí“ ulice od žebráků a tzv. stěžovatelů, kteří do hlavního města přijíždějí ze všech koutů Číny a v Pekingu hledají spravedlnost.

Policisté je ale proti jejich vůli postupně odvážejí do různých přísně střežených ubytoven a ilegálních věznic. A podobné je to i s aktivisty, které příslušníci bezpečnostních sil střeží 24 hodin denně, a oni se tak prakticky nesmí hnout z domova.

Plenární zasedání ústředního výboru Komunistické strany Číny začne v sobotu a potrvá čtyři dny. Je neveřejné a zatím není známé ani místo konání. Na sjezdu bude 376 vlivných straníků včetně prezidenta Si Ťin-pchinga a premiéra Li Kche-čchianga. Tématem má být hlavně ekonomika, žádné politické reformy se čekat nedají.

Čínské úřady ale argumentují, že jde o protiteroristická opatření, a to v souvislosti s nedávným atentátem na náměstí Nebeského klidu.

Jednotlivé pekingské čtvrtě dokonce nařídily kontrolu dokladů všech osob přijíždějících do Pekingu, a to nejen v ubytovacích zařízeních, ale i v bytech.

Policisté také hlídají všechna vlaková a autobusová nádraží. Aktivisté a disidenti pak nesmí ani nic publikovat, hlavně na internetu, v opačném případě jim hrozí další perzekuce.

Politické reformy se nečekají

Zítra začínající plenární zasedání bude rozhodovat o dalším směřování země. Politické změny týkající se vládnoucího postavení Komunistické strany Číny nebo demokratizace společnosti se však očekávat nedají. Nejvyšší straničtí a vládní představitelé, kterých je celkem 376, se zaměří hlavně na ekonomické reformy označované už nyní za „bezprecedentní“.

Čínská média přirovnávají nadcházející zasedání k historickému plénu v roce 1978, kdy Teng Siao-pching představil zásadní změny čínské ekonomiky a země se následně otevřela světu.

A srovnávají ho i s dalším plénem z roku 1993, kdy tehdejší prezident Ťiang Ce-min otevřel dveře reformám, které Číně umožnily vstup do Světové obchodní organizace.

Robert Mikoláš, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme