Z uprchlického tábora v Idomeni odvezly autobusy první stovky uprchlíků

Řecko zahájilo evakuaci migrantů z provizorního tábořiště v Idomeni. Policisté migranty postupně přemisťují z řecko-makedonské hranice směrem na jih do nově vybudovaných uprchlických center. Od rána už autobusy odvezly několik stovek migrantů. Atény chtějí zhruba osm tisíc migrantů přemístit do deseti dnů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecká policie připravuje postupnou evakuaci tábora Idomeni

Řecká policie připravuje postupnou evakuaci tábora Idomeni | Zdroj: ČTK


Do Idomeni začaly hned nad ránem přijíždět první autobusy, policistů a příslušníků pořádkových oddílů jsou tam prý stovky a nad místem krouží vrtulník. Z místa už od rána odjelo několik autobusů a odvezlo okolo tří stovek lidí.

Podle původních plánů měli přijít na řadu jako první ti běženci, kteří jsou nejblíž makedonské hranici a blokují tamní vlakovou trať.

Řekové je převážejí do provizorních táborů napříč celou zemí. V tuto chvíli je v provizorních ubytovnách dostupných více než šest tisíc míst a Atény tvrdí, že během vyklízení Idomeni stihnou vytvořit další.

Přehrát

00:00 / 00:00

Běženci cítí, že v Idomeni nelze zůstat napořád, říká Marcela Janáčková z organizace Pomáháme lidem na útěku

Řecká vláda tvrdí, že podmínky pro uprchlíky jsou v Idomeni nesnesitelné. V polních podmínkách tam jsou lidé od února, kdy se balkánská trasa začala pomalu uzavírat a sousední Makedonie v reakci na to přestala do země pouštět jakékoliv příchozí běžence.

„V Idomeni je situace taková, že je to tábor na poli. Vypadá to jako festival, ze kterého se ale domů nevrátíte. Hygienické podmínky samozřejmě nejsou ideální, infrastruktura a základní potřeby jsou zajištěné, co se týká jídla,“ uvedla česká dobrovolnice pracující v jiném táboře na severu Řecka, Marcela Janáčková.

Idomeni je největším uprchlickým táborem na evropském území. Donedávna v něm žilo přes 10 tisíc lidí, v posledních týdnech se ale řeckým úřadům podařilo postupně stovky uprchlíků odvézt. Řada migrantů se ale stále nevzdává naděje, že se řecko-makedonská hranice znovu otevře a oni budou moci pokračovat dál. Uprchlíci už si v táboře postavili například provizorní školu, školku, mešitu i několik malých obchůdků.

V Idomeni jsou lidé hlavně z Iráku, Sýrie a Afghánistánu. Řada z nich také měla v poslední době zdravotní potíže hlavně při střetech s makedonskými silami, které proti nim na hranicích zasahovaly slzným plynem.

Policie slíbila, že proti migrantům při vyklízení Idomeni nepoužije sílu. Na místě je 20 oddílů pořádkové policie. A spolu s nimi zhruba 400 policistů.

Další důvody Attén k evakuaci posala Českému rozhlasu spolupracovnice v Řecku Soňa Dorňáková Stamu:

Makedonští vojáci sledují hranice přípravu na evakuaci | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

„Důvodem k tomu je nejen chaos, ale i stížnosti lidí, kteří bydlí v blízkosti tábora. Protože začínají mít problémy s různými zločineckými činy, krádežemi a podobně.“

Nyní je v Řecku zhruba 54 tisíc migrantů. Jen velmi málo z nich ale požádalo o řecké úřady o azyl, v zemi s finanční krizí zůstávat nechtějí.

Před několika dny zveřejnila britská nezisková organizace Safe the children čísla týkající se dětských běženců a jejich vzdělání. Děti, které na několik měsíců uvízly v uprchlických táborech, nechodí do školy a v průměru jsou bez vzdělání už rok a půl.

Podle řeckého deníku Ekathimerini proto plánuje řecké ministerstvo školství provizorní výuku. V organizovaných táborech chtějí děti učit jak v jejich rodném jazyce, tak základy řečtiny a angličtiny.

Autobusy odvážejí rodiny migrantů z Idomeni do jiných táborů | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

mkp, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme