Z USA vyplula směrem k Pásmu Gazy loď. Má pomoci s vybudováním mola pro humanitární pomoc

Ze Spojených států směrem k Pásmu Gazy vyplula loď, která má pomoci zde vybudovat dočasné molo pro dodávky humanitární pomoci po moři. Na X o tom v noci na neděli informovalo regionální velitelství americké armády CENTCOM.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plavidlo General Frank S. Besson

Loď veze první vybavení pro zřízení dočasného mola k dodávkám životně důležitých humanitárních zásob | Foto: US CENTCOM | Zdroj: Reuters

Plavidlo General Frank S. Besson vyplulo ze základny v americké Virginii „méně než 36 hodin poté, co prezident Joe Biden oznámil, že USA poskytnou humanitární pomoc Gaze po moři“, uvedla americká armáda. Loď podle ní veze první vybavení pro zřízení dočasného mola k dodávkám životně důležitých humanitárních zásob.

O rozhodnutí vybudovat dočasné přístaviště na pobřeží Gazy informoval Biden ve svém projevu o stavu unie na půdě Kongresu v tomto týdnu.

Projekt, který má být hotov za několik týdnů, podle něj umožní masivní posílení dodávek pomoci do oblasti, kde od října vede Izrael válku proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás.

Netanjahu svým přístupem k válce Izrael poškozuje, tvrdí Biden. Měl by se podle něj víc věnovat nevinným

Číst článek

Při říjnovém teroristickém útoku Hamásu a dalších ozbrojených skupin na Izrael zahynulo na 1200 lidí, převážně civilistů. Dalších zhruba 250 osob ozbrojenci unesli do Gazy.

Izrael v odvetě zahájil ofenzivu v Gaze, kde na území menším než Praha žije na 2,3 milionu lidí, z nichž velká většina musela opustit své domovy. Bilance palestinských obětí od té doby překročila hranici 30 000.

Velká část úzkého pobřežního pásu je po měsících bojů v troskách a humanitární krize na místě se prohlubuje, OSN varovala před hrozícím hladomorem.

Jak poznamenává agentura Reuters, Gaza čelí od roku 2007 izraelské námořní blokádě a nedisponuje žádnou přístavní infrastrukturou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme