Z USA zaznívají obavy o osud jaderných zbraní v Pákistánu

Američtí odborníci a politici se začínají obávat o osud jaderných zbraní v Pákistánu. Prezident Parvíz Mušaraf podle nich může ztratit kontrolu nad pákistánským atomovým arzenálem a ke zbraním hromadného ničení se mohou dostat islámští extrémisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parvíz Mušaraf

Parvíz Mušaraf | Zdroj: ČTK

Demokratický senátor a prezidentský kandidát Joe Biden varoval, že Pákistán představuje pro budoucnost riziko. Má totiž 24 až 55 jaderných zbraní a balistické dlouhého doletu s dosahem až do Středomoří.

Bývalý americký velvyslanec v OSN John Bolton doporučil, aby Spojené státy a další země nadále podporovaly kontroverzního prezidenta Mušarafa. I přes výhrady vůči němu totiž hrozí nebezpečí, že by se nadvlády nad Pákistánem zmocnili islamisté, kterým by tak jaderné zbraně padly do rukou. Stejné obavy vyslovil i bývalý velvyslanec v OSN za Clintonova prezidentství Richard Holbrooke a další odborníci.

Samotnému Mušarafovi se přitom možná podařil zvrat ve vývoji situace v zemi. Celý svět včetně umírněné opozice přivítal termín pákistánských voleb na začátku ledna příštího roku.

Generál Mušaraf přislíbil, že odejde z čela armády ve chvíli, kdy soud potvrdí jeho vítězství ve volbách. Vůdkyně umírněné opozice Bénazír Bhuttová nový vývoj přivítala a zatím není jasné, zda uskuteční plánovanou protestní akci, kdy měla se svým týmem cestovat autem z Láhauru u indických hranic do hlavního města Islámábádu.

Jak informovala televize Al-Džazíra, šéf islámské opozice, který je v domácím vězení, obvinil Mušarafa a Bhuttovou z další dohody o sdílení moci.

Alexandr Pícha, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme