Z útoku na ruské letadlo v Egyptě údajně podezírají mechanika EgyptAir

Hlavním podezřelým z loňského pumového útoku na ruské letadlo, které se zřítilo na Sinajském poloostrově, je prý bratranec muže bojujícího v řadách radikální organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování to dnes uvedla agentura Reuters. Za teroristický útok označila loňský čin většina zemí včetně Ruska, zatímco Egypt dosud tvrdil, že pro tuto hypotézu neexistují důkazy. Při tragédii tehdy zemřelo 224 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky ruského dopravního letadla, které havarovalo na Sinajském poloostrově | Zdroj: Reuters

Egypťané prý podezírají muže, který pracoval jako mechanik u společnosti EgyptAir. Ten zřejmě umístil bombu na palubu letadla, které startovalo z letoviska Šarm aš-Šajch.

Egyptské ministerstvo vnitra tvrdí, že zatím nebyl nikdo zatčen, a společnost EgyptAir popřela, že podezření směřuje k některému z jejích zaměstnanců.

Reuters s odkazem na zdroje uvedl, že mechanik byl zadržen a spolu s ním i dva policisté pracující na letišti, stejně jako zaměstnanec, který odbavoval zavazadla.

„Když v IS zjistili, že jeden z jejich členů má příbuzného zaměstnaného na letišti, dodali bombu do jeho příruční tašky. Řekli mu, ať se na nic neptá a odnese to do letadla,“ citovala agentura svůj zdroj. Hnutí Islámský stát se k útoku spáchanému 31. října už dříve přihlásilo.

Dva policisté údajně záměrně „přehlédli“ manipulaci při kontrole, ale stále je prý ještě možné, že jenom nedělali svou práci dostatečně pečlivě. Proti nikomu ze čtveřice zadržených zatím nebylo vzneseno obvinění, tvrdí zdroj.

Sinaj - letecké neštěstí | Foto: Český rozhlas

Egypt po katastrofě znásobil bezpečnostní opatření na letištích, přesto se potýká s odlivem turistů. Přiznání, že ruský airbus zničila bomba, by pro Káhiru znamenalo vyplatit odškodné pozůstalým.

Společnost EgyptAir oznámila, že prověřila všechny své zaměstnance i jejich rodinné vazby a že všichni jsou bezúhonní.

„Nedovolujeme pracovat na letišti lidem, kteří projevují sympatie k radikálům,“ sdělil zástupce letecké společnosti. Ministerstvo vnitra zopakovalo, že stále čeká na výsledky vyšetřování.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek uvedl, že nemůže potvrdit ani vyvrátit zprávy o údajné identifikaci osob, které jsou za atentát zodpovědné. Odkázal novináře na bezpečnostní službu.

Server LifeNews tento týden napsal, že podezřelých je šest a že v Egyptě se po nich pátrá. Jedním z nich je prý zaměstnanec letiště v Šarm aš-Šajchu, který bombu na palubu dopravil. Hned po útoku ale prý z Egypta odjel a jeho stopa mizí v Turecku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme