Z útoku v Orlandu viní Donald Trump muslimy. Střelce prý měli dopředu nahlásit

Pravděpodobný republikánský kandidát na prezidenta Spojených států, miliardář Donald Trump, zkritizoval po útoku na gay bar ve floridském Orlandu muslimskou komunitu. Podle něj měla 29letého útočníka, syna afghánských rodičů, nahlásit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump televizní stanici CNN řekl, že si myslí, že byl Omar Mateen mezi lidmi z muslimské komunity známý jako někdo se sklonem k násilí.

„Zjistíte, že mnoho lidí, kteří ho znali, měli pocit, že je šílenec a že se něco podobného stane,“ prohlásil v interview po telefonu. „Lidé, kteří ho znali, jeho bývalá manželka i další ho nenahlásili. Z nějakého důvodu muslimská komunita podobné lidi nenahlašuje,“ pokračoval.

Trump znovu žádá zákaz vstupu muslimů do USA, demokraté přísnější prodej zbraní

Číst článek

Republikán také uvedl, že Spojené státy potřebují k zabránění podobným útokům lepší sbírání informací zpravodajskými službami.

„Musíme se podívat na mešity a na tu komunitu,“ řekl. „A věřte mi, ta komunita zná lidi s potenciálem vybouchnout,“ prohlásil Trump směrem k muslimům.

Trump dnes znovu zopakoval, že chce muslimům dočasně zakázat vstup do USA. Opatření by prý zrušil ve chvíli, kdy bude možné přijíždějící „řádně a důkladně“ prověřit.

Současný imigrační systém podle něj znemožňuje ochranu amerických občanů, protože přijíždějí „tisíce a tisíce lidí a mnozí z nich mají antiamerické smýšlení“. Zpravodajské služby, které se snaží útokům zabránit, prý navíc brzdí prezident Obama.

Hillary Clintonová po masové střelbě v Orlandu varovala před démonizací muslimů

Číst článek

Trump taky zdůraznil, že bude vždy chránit druhý dodatek ústavy zaručující právo na nošení zbraně. Jeho protikandidátka, demokratka Hillary Clintonová, naopak varovala před démonizací muslimů a volá po restrikcích útočných zbraní.

Omar Mateen v noci ze soboty na neděli postřílel v gay klubu ve floridském Orlandu 49 lidí a dalších 53 zranil. K útoku se později přihlásil Islámský stát, se kterým střelec údajně sympatizoval. Jedná se o vůbec nejtragičtější masovou střelbu v historii USA. Vyšetřovatelé jeho motivaci stále zjišťují.

Střelba do lidí v USA | Foto: ČTK

Český rozhlas, Reuters Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme