Z vězení v Afghánistánu utekl islamista, který zastřelil slovenského vojáka

V Afghánistánu utekl z vazby útočník, který minulý týden zabil slovenského vojáka a dalších šest zranil. Radikální islamistické hnutí Tálibán mezitím potvrdilo, že pachatel střílející na slovenské vojáky je skutečně jeho členem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojenci v Afghánistánu | Foto: Magdaléna Trusinová

Slovenské ministerstvo obrany doufá v brzké zadržení útočníka. Bratislava také očekává, že afghánské úřady důkladně vyšetří útěk střelce. Na svobodu útočníkovi z vězení pomohl jeho komplic, který muže vyvedl z cely pod záminkou zdravotních potíží.

Zastřelený voják už měl na Slovensku státní pohřeb, další dva s těžkými zraněními leží ve vojenské nemocnici v Německu.

Slováci mají v současné době v Afghánistánu 234 vojáků. Zastřelený voják byl vůbec první slovenskou obětí afghánské mise.

Slovenský premiér Robert Fico po útoku prohlásil, že se postoj jeho země k boji proti terorismu nijak nemění. Slovenská vláda také odmítla předčasně odvolat své vojáky z afghánského území.

Útok na skupinu slovenských vojáků vyvolal další pochybnosti o schopnosti afghánské armády zajistit bezpečnost v zemi, až se příští rok z Afghánistánu stáhnou bojové jednotky NATO.

Lubica Bergmanová, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme