Z vraku Concordie se stala turistická atrakce pro batůžkáře

Vrak výletní lodi Costa Concordia leží už sedm měsíců na stejném místě. Návštěvníky ale neodrazuje. Do Itálie sice jezdí stále méně turistů, na ostrově Giglio ale mají návštěvníků víc než kdy jindy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Costa Concordia ztroskotala u ostrova Giglio

Loď Costa Concordia ztroskotala u ostrova Giglio | Zdroj: ČTK

Obyvatelé ostrova z turistů příliš nadšení nejsou. Jedná se totiž pouze o jednodenní turistiku.

Návštěvníci přijíždějí na jednu z přírodních perel toskánského souostroví ráno. Často si s sebou přivezou i svačinu, vyfotí se s vrakem v pozadí a večer se vracejí zpátky na pevninu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o vraku výletní lodi Costa Concordia zjistila spolupracovnice ČRo v Itálii Lucie Chvojková

Lidé z Giglia by mnohem raději uvítali turisty, kteří by na ostrově strávili více dní a utratili tam nějaké peníze. Ekonomickým motorem ostrova je totiž právě turistika.

Vrak měl být původně odstraněn v nejbližší době. Nyní je ale jasné, že poblíž ostrova Giglio zůstane minimálně do konce dubna příštího roku. Práce na vyprošťování lodi probíhají nepřetržitě.

Kolem lodi je v pohotovosti pobřežní hlídka, která dohlíží na to, aby se k vraku nikdo nepřiblížil. Riziko ohrožení bezpečnosti je velké jak pro případného vetřelce, tak pracovníky, kteří vrak lodi vyprošťují.

Ztroskotala úmyslně?

Při nehodě výletní lodi Costa Concordia zahynulo přes 32 lidí. Zatím se nepodařilo zjistit, co havárii způsobilo. Různé hypotézy však stále přibývají.

Jednou z nich je například spekulace, že k poškození lodi došlo úmyslně kvůli penězům z pojistky. Se ztrátami na životech prý nikdo nepočítal s ohledem na klidné počasí a nedaleký přístav.

Při manévrech s tak velkou poškozenou lodí se ale může stát cokoliv nepředvídatelného, což se podle zastánců této teorie přihodilo právě Concordii.

Podobné spekulace podporuje i rostoucí počet případů, kdy záhadně ztroskotají jachty, na které už jejich majitelé nemají v době krize peníze. Důvodem je často právě pojistný podvod.

V případě Costy Concordie se však pro takovou hypotézu zřejmě nenajde dost důkazů.

Lucie Chvojková, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme