Z vraku Kursku vytaženo už 44 těl

Z vraku ruské jaderné ponorky Kursk už bylo vyproštěno 44 ze 118 těl námořníků. Většina z nich se podle ruského generálního prokurátora Vladimíra Ustinova udusila, protože požár způsobený explozí zvedl teplotu vzduchu uvnitř ponorky až na osm tisíc stupňů Celsia. Za dalších osm hodin byl Kursk zcela zaplaven vodou a nikdo neměl nejmenší šanci se zachránit, doplnil prokurátor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruská ponorka | Foto: Federation of American Scientists

Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu v Ruské federaci Petr Voldán, velení severní flotily se rozhodlo dopravit ostatky členů posádky jejich pozůstalým. Dva speciální letouny už v noci vyletěly ze Severomorsku s ostatky námořníků. Jeden do centrální oblasti Ruska, druhý na Ural a Sibiř. Ruská veřejnost viděla poprvé v televizi podrobně útroby ponorky. Od generálního prokurátora Vladimira Ustinova, že námořníci neměli žádnou šanci na záchranu. Většina z nich se podle něj udusila, když voda zaplavila během osmi hodin ponorku a teplota uvnitř po požáru dosahovala až 8 tisíc stupňů. Přitom po oznámení havárie oficiální ruská místa tvrdila, že mají s posádkou Kursku spojení a udržovala veřejnost i příbuzné v naději na záchranu námořníků několik dní.

Práce na vyprošťování námořníků ztěžuje voda, jíl a vysoká koncentrace kysličníku uhličitého uvnitř trupu ponorky. Čím dříve ale budou jejich těla vyproštěna, tím snadnější bude jejich identifikace.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme