Z vraku lodi Costa Concordia u ostrova Giglio je turistická atrakce. Místní z toho ale radost nemají

Kromě písečných pláží, průzračného moře a neustále krásného počasí přitahuje turisty na italský ostrov Giglio další atrakce - vrak výletní lodi Costa Concordia. Ostrované ale z turistů moc velkou radost nemají a jejich cesty za vrakem bojkotují. Plavidlo u břehů ostrova havarovalo loni, nehodu nepřežilo 32 lidí a ostrované zbytky lodi považují spíš za pohřebiště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrak lodi Costa Concordia a turisté | Foto: Pavel Polák

Na ostrov Giglio trvá plavba necelou hodinu. Čím víc se loď přibližuje k ostrovu, tím více natahují turisté krky, z kapsy vytahují fotoaparáty a snaží se vyfotografovat potopenou Concordii.

Na jednodenní výlet na Giglio si vyrazily i tři postarší dámy. Mimo jiné i proto, aby se podívaly na ohromný vrak u přístavu.

Z trajektu je dobrý výhled. Kdo chce blíž, musí na loďku. A ty se půjčují ve stánku.

"U nás si člun ke Costě Concordii nepronajmete. My to neděláme. Nelíbí se nám to. Jsme proti tomu, aby si turisté půjčovali lodě a jezdili se dívat na Concordii,“ říká Ilva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na ostrově Giglio natáčel zvláštní zpravodaj ČRo Pavel Polák

"Nelíbí se nám to, protože pro nás je Costa Concordia takový velký hrob. Zemřelo tam hodně lidí. Dvě osoby se stále pohřešují. Máme úctu a respekt vůči obětem, a proto z toho neděláme žádnou atrakci a turisty tam nevozíme,“ vysvětluje důvody Ilva.

"My nejsme žádná výjimka," dodává Ilva. Vedle jejího stánku jsou další tři. Ani jejich loďky ke Concordii nejezdí.

Kdo se chce k vraku podívat blíž, loďku vlastně ani nepotřebuje. „Stačí jít podél pobřeží a pak bude mít v podstatě vrak lodi Costa Concordia před sebou, co by kamenem dohodil,“ říká zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák.

Výletní loď Costa Concordia ztroskotala u toskánského ostrova Giglio v pátek 13. ledna 2012 večer. Na palubě bylo 4232 lidí, z toho přes tisíc členů personálu. Při nehodě zemřelo 32 lidí, 64 se zranilo, dva se dosud nenašli.

Kapitán Francesco Schettino je kvůli tomu obviněn za několikanásobné zabití z nedbalosti, ublížení na zdraví a ztroskotání plavidla, za což mu hrozí až 20 let vězení. Schettino svou vinu popírá.


Costa Concordia ztroskotala u břehu italského ostrova Giglio

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme