Z vraku ponorky Kursk byly vyneseny první oběti

Těla tří ruských námořníků byla dnes objevena ve vraku jaderné ponorky Kursk, která v srpnu havarovala se 118 námořníky na palubě v Barentsově moři. Oznámil to dnes večer náčelník štábu Severní flotily Michail Mocak s tím, že ostatky už byly vyneseny na hladinu. Těla se podařilo nalézt po pětihodinové práci ruského potápěče v osmém a devátém úseku ponorky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce potápěčů je podle Mocakova vyjádření velmi komplikovaná. Musejí postupovat prakticky namátkově. Viditelnost je pouze 70 až 80 centimetrů. Mocak odmítl sdělit příčinu havárie. Řekl jen, že v současné době nelze vybrat jednu z verzí, které zvažuje vládní komise. Operaci uvnitř ponorky zajišťují výhradně ruští specialisté. Na vyřezávání otvorů pracovali společně s norskými hlubinnými potápěči. Počasí v místě havárie se dnes večer prudce zhoršilo, avšak práce na dně trvaly až do pozdních hodin. V Barentsově moři je cyklon a rychlost větru dosahuje 20 metrů za vteřinu.

Podle televize NTV americko-norská společnost Halliburton, která se podílela na operaci, prý byla dnes prakticky odstavena a veškerou práci po prořezání otvoru zajišťují sami Rusové. V místě havárie jaderné ponorky jsou nyní čtyři lodi. Mnohoúčelová loď Regalia slouží jako základna pro práci potápěčů, velká protiponorková loď Admirál Čabaněnko, na které se nachází operativní štáb, který řídí operaci, dále hydrografická loď Děžněv, jejíž posádka sleduje stav Barentsova moře a úroveň radiace a záchranná loď Altaj.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme