Z vraku výletní lodi záchranáři vyprošťují další pasažéry, 40 lidí se stále pohřešuje

Italští záchranáři našli ve ztroskotané luxusní lodi Costa Concordia v neděli ráno dalšího živého člověka. Už předtím vyprostili korejský pár, který přežil více než 24 hodin po havárii v kajutě. Pátrání po dalších pasažérech stále pokračuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři pokračují v prohledávání vraku ztroskotané lodi | Zdroj: Reuters

Oba pasažéry, korejské novomanžele na svatební cestě, se podařilo dostat z vraku. V potápějícím se vraku byli uvězněni 24 hodin, přesto ze záchranného člunu vystoupili bez pomoci. Záchranáři uslyšeli bušení a volání dvě poschodí pod palubou, kterou právě prohledávali.

Stále se však pohřešuje 41 lidí. Mohli sice uniknout při kontrole jmen lidí, kteří přežili nebo se ještě nepřihlásili, ale rostou obavy, že by mohli být v potopené části trupu.

Oficiální bilance havárie zatím říká, že o život přišli tři lidé. Utopili se, když v panice skočili do vody, aby se snažili doplavat na souš. Asi 60 lidí utrpělo zranění, stav dvou z nich je velmi vážný. Jednomu francouzskému turistovi hrozí ochrnutí.

Selhal kapitán i personál

Kapitán a druhý palubní důstojník už byli zatčeni. Oba prokurátor obvinil ze zavinění neštěstí, prozatím neúmyslného zavinění, ale to by se mohlo změnit v zavinění neštěstí z nedbalosti. Současně jsou oba viněni, že opustili loď dříve, než ji opustil poslední pasažér a člen posádky. Oba byli zatčeni po výslechu členů posádky a druhý důstojník je dále vyslýchán už ve vězení.

Kapitán se hájí tím, že jel po obvyklé trase, aby pozdravil obyvatele ostrova, jak je zvykem a narazil na útes, který není na mapách vyznačený. Jeho tvrzení má ale mnoho slabin.

Vrak luxusní lodi Costa Concordia, která ztroskotala v pátek v noci u ostrova Giglio | Foto: ČTK

Zachránění lidé si také stěžovali na špatnou organizaci evakuace potápějící se lodi. Podle výpovědi zkušeného bývalého námořníka, který cestoval na lodi spolu s rodinou, byl poplach vyhlášen nejméně s hodinovým zpožděním a zejména personál, většinou Bangladéšané a Filipínci, ani nevěděl, jak se záchranné čluny spouštějí na vodu. Sám jim to musel ukazovat a organizovat nástup lidí do člunů.

V prohledávání vraku se bude nadále pokračovat. Záchranáři pracovali celou noc a v neděli ráno je vystřídaly další skupiny s potápěči. Existuje totiž riziko, že by se vahou loď mohla sesunout do hlubších vod. Záchranáři ale doufají, že se jim během dneška podaří prozkoumat sály a kabiny nad vodou a možná i část trupu, který je už ponořený.


Zvětšit mapu

Vědunka Lunardi, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme