Z východního Aleppa odjely první konvoje s evakuovanými lidmi. Asad oznámil vítězství

Syrský prezident Bašár Asad oznámil vítězství v Aleppu. Vládní síly už kontrolují téměř celé město. Ve čtvrtek také zafungovalo příměří a z východní části města začaly odjíždět autobusy, které převážejí skupiny povstalců a jejich rodin. Dočasné příměří vyjednaly Sýrie, Rusko a Írán.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace civilistů z východního Aleppa

Evakuace civilistů z východního Aleppa | Zdroj: Reuters

Podle syrské televize se do evakuace zapojily desítky autobusů, které lidi kyvadlově odvážejí. Televize informovala o třech konvojích, které tvořilo 15 autobusů. Rusko oznámilo, že se evakuace týká asi pěti tisíc lidí. Většina z nich bude směřovat do provincie Idlíb na severozápadě Sýrie, kde povstalci kontrolují území.

Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura řekl, že se evakuace týká až čtyřiceti tisíc civilistů, kteří se mají přesunout do západní části Aleppa. Dalších až 10 tisíc lidí tvoří povstalci a jejich rodiny. Mistura také varoval, že dočasný klid zbraní není řešením a že je třeba zajistit trvalé příměří.

Původně měla evakuace začít už ve středu ráno, vyjednávání ale zpomalily nové požadavky. Írán například požadoval evakuaci šíitských bojovníků, kteří pomáhají v bojích syrské armádě. Evakuaci dvou šíitských vesnic v provincii Idlíb se nakonec podařilo vyjednat. Na odvoz lidí z Aleppa dohlíží Rusko. To poskytlo letecké snímky prvního konvoje na cestě. Podle Damašku byly na fotkách autobusy a sanitky se ženami, dětmi a raněnými.

V Sýrii jsou jen poražení, mohli jsme udělat víc, připouští šéf české pobočky OSN

Číst článek

Na spojenectví Sýrie a Íránu přitom Izrael nereaguje pozitivně. Země vyjádřila obavy z přeskupení sil v regionu a z ohrožení svých hranic. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vzkázal Teheránu, aby přestal ohrožovat Izrael. Řekl doslova, že jeho země není žádný králík, ale tygr, který se umí bránit. Írán přitom není jediný nepřítel Jeruzaléma, který syrské armádě pomáhá. S Asadovými sílami spolupracuje i libanonský Hizbaláh, se kterým Izrael bojoval ve válce v roce 2006.

Evropská unie není tak efektivní, jak by chtěla

Situací v Sýrii se zabýval i summit Evropské unie. Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že Evropská unie využije všechny diplomatické kanály k tlaku na mezinárodní hráče v Sýrii s cílem zajistit okamžité otevření koridorů do Aleppa, aby tak uvolnily cestu humanitární pomoci a evakuacím civilistů.

„Naším hlavním cílem dnes je co nejúčinněji zajistit ochranu civilních obyvatel Aleppa,“ prohlásil. Podle Tuskových slov Evropská unie sice není tváří v tvář brutalitě syrského režimu a jeho podporovatelů - Ruska a Íránu - tak efektivní, jak by chtěla být. Utrpení Syřanů ale prý Evropě není lhostejné.

O nutnosti řešit situaci v Aleppu mluvil i český premiér Bohuslav Sobotka. „Je potřeba pokračovat v tlaku na Asada, na Rusko a jeho spojence tak, aby těmi akcemi nebylo postiženo civilní obyvatelstvo a aby bylo možné řešit krizovou situaci v Aleppu,“ řekl Sobotka. Členské země se na summitu také shodly na tom, že by evakuace civilistů z Aleppa měla být pod neutrálním mezinárodním dohledem.

Čekání na smrt

Starosta východní části Aleppa Brítá Hádží Hasan ale zdůraznil, že lidé ve zničeném Aleppu chtějí konečně vidět činy. Slov podle něj slyšeli už dost.

Přibližně 50 000 lidí ve východním Aleppu podle starosty už jen čeká na smrt poté, co se mezinárodnímu společenství nepodařilo zajistit humanitární příměří.

Starosta, kterého na summit unijních lídrů pozval francouzský prezident Francois Hollande, si také postěžoval, že svět ani nedokázal zajistit dodávky mléka pro děti v obleženém městě, odkud začala evakuace povstalců a jejich rodin.

Matěj Štýs, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme