Za 2 dny bude jasné, kdo vyzradil americkou agentku CIA

Velká federální porota má ještě dva dny na to, aby uzavřela vyšetřování úniku identity agentky CIA z Bílého domu a hlasovala o sdělení obvinění. Zvláštní vyšetřovatel Patrick Fitzgerald do poslední chvíle mlčí, což jen zvyšuje napětí nejen v týmu prezidenta George Bushe, ale na celé politické scéně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Svobody | Foto: Vladimír Kroc | Zdroj: Český rozhlas

V Bílém domě už jsou připraveni na to, že může být obviněn nejbližší poradce prezidenta Bushe Carlo Rowe anebo vlivný šéf kanceláře viceprezidenta Cheneyho Lewis Scooter Libby. V případě, že se tak stane, prezident Bush slíbil, že se zbaví každého, kdo porušil zákon. Mlčení Patrika Fitzgeralda a Velké poroty, jejíž funkční období vyprší v pátek, zintenzivňuje spekulace o tom, zda někdo z okolí prezidenta Bushe spáchal trestný čin nebo se jen vyzrazením jména agentky Valerie Plameové dopustil neetického chování.

Důvodem jednání by mohlo být poškození manžela agentky Josepha Willsona. Ten kritizoval prezidenta Bushe za to, jak informoval o Iráku před invazí spojenců v roce 2003, a vyzrazení agentky Plameové by tak mohlo být i odplatou za toto veřejné projevení nesouhlasu s americkým prezidentem.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme