Za aférou s falešným hovězím v Británii jsou zřejmě mezinárodní zločinecké skupiny

Aféra kolem koňského masa vydávaného za maso hovězí se nejen ve Velké Británii dál rozrůstá. Vypadá to, že by v pozadí potravinových podvodů mohly být mezinárodní zločinecké skupiny. Mezi britskými spotřebiteli, kterým místo hovězího v hamburgerech a lasagních prodali koninu, panuje neklid.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potravinářská značka Findus, v jejíchž hovězích lasagních se našlo koňské maso | Zdroj: Reuters

Pozadí obchodů s falešně označeným masem má velmi složité schéma. Na britském trhu se objevily lasagne, které nesou logo švédské firmy, vyrobila je francouzská firma, ovšem maso sehnala jiná francouzská firma v Rumunsku, a to přes kyperského a nizozemského prostředníka.

První spekulace o tom, co by za potravinovými podvody mohlo být, míří na cenu. V některých evropských zemích je rozdíl mezi cenou hovězího a koňského masa relativně malý, ale v jiných, jako třeba Rumunsku, odkud mělo maso pocházet, je propastný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji kauzy kolem falešného hovězího ve Velké Británii informoval londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek.

Na kontaminaci lasagní firmy Findus mohli předpokládání organizátoři podvodu získat podle odhadů 250 tisíc liber.

Týdeník Observer napsal, že za vším stojí polské a italské zločinecké bandy, které vstupují do procesu výroby potravin. Objevily se informace, že veterináři a další úředníci čelí výhrůžkám, aby levnější náhražky, jako právě koňské nebo třeba vepřové maso, deklarovali coby hovězí.

V Británii mají všichni dodavatelé a prodejci zpracovaného masa povinnost v tomto týdnu provést testy svých výrobků. Je skoro jasné, že se přijde na další podvody.

Po Britech stahují z trhu mražené lasagně s koňským masem i Francouzi

Číst článek

Politici jsou pod tlakem, aby přijali tvrdá opatření. Britský ministr životního prostředí Owen Patterson však odmítá vydat zákaz na dovoz masa z určitých států, které ve skandálech figurují.

„V této chvíli se jedná o problém s označováním potravin a podvodné jednání. Lidé si koupili nějaký výrobek a dostali něco jiného. Nemáme důkazy o tom, že by bylo v ohrožení lidské zdraví. Možná nás tento týden čekají další špatné zprávy,“ uvedl Patterson pro BBC.

Lasagne z koňského masa Findus - infografika | Foto: ČRo

Jiří Hošek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme