Za atentátem v Burgasu je podle USA Hizballáh řízený Íránem

Zmatek, strkanice a zpoždění, taková je situace na letišti v Burgasu po krvavém atentátu na izraelské turisty. Informují o tom přímo z místa reportérky Radiožurnálu. Podle Američanů stojí za útokem Hizballáh podporovaný Íránem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřování pokračuje - policisté zajišťují stopy na parkovišti letiště v Burgasuetří  i

Vyšetřování pokračuje - policisté zajišťují stopy na parkovišti letiště v Burgasuetří i | Zdroj: Reuters

Teroristický útok v Burgasu má na svědomí bulharská buňka Hizballáhu. Tvrdí to nejmenovaní američtí představitele, které cituje list The New York Times. Libanonské hnutí Hizballáh už z odpovědnosti za útok, při kterém zahynulo sedm lidí včetně pěti izraelských turistů, obvinil i Tel Aviv.

Sebevražedným atentátníkem byl podle nich muž. Měl u sebe falešné americké doklady a nyní policisté zkoumají vzorky DNA odebrané z jeho prstů. Zveřejněna byla i jeho fotografie pocházející ze záběrů bezpečnostní kamery na letišti v Burgasu. Objevily se také informace, že mu bylo 36 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější informace o vyšetřování atentátu v Burgasu měl v Dopoledním Radiožurnálu reportér Robert Mikoláš

Bulharským úřadům při vyšetřování pomáhá i Interpol, který do Burgasu vyslal speciální tým. Stále častěji se však spekuluje o pomstě libanonského hnutí Hizballáh podporovaného Íránem.

List New York Times také cituje nejmenované americké činitele tvrdící, že krvavý útok byl odvetou za zabití íránských jaderných vědců a z jejichž vražd Teherán obvinil izraelské agenty.

Spekuluje se také o tom, že v Burgasu útočila bulharská buňka Hizballáhu. To ale podle zahraničněpolitického komentátora Milana Slezáka není nepravděpodobné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický komentátor Milan Slezák v rozhovoru pro Rádio Česko

„Bylo by to překvapivé, protože v Bulharsku sice žije islámská menšina, většinou jsou to Turci. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se tato skupina buď radikalizovala, nebo, že by do ní pronikal někdo z ciziny, kdo by tam našel útočiště, a kdo by byl radikálnější, jako se to třeba stalo za válek v bývalé Jugoslávii,“ říká Milan Slezák.

„Nevíme, jestli se v Bulharsku atentátník na někoho navázal, každopádně ale první varování podle toho, co se psalo včera, první varování z Izraele do Bulharska, že hrozí útok proti izraelským turistům, přišlo už letos v lednu. Takže nějaké signály tam zřejmě být musely,“ dodává.

Letiště v Burgasu praská ve švech

Bulhaři po atentátu přijali mimořádná bezpečnostní opatření, nejpřísnější jsou na letištích.

Turisté se proto v nejbližších hodinách a dnech musí obrnit trpělivostí. Potvrzují to i reportérky Radiožurnálu, které se z Burgasu vracejí do ČR. Letiště v Burgasu podle nich nestíhá včas odbavit cestující, přísné kontroly zdržují odlety.

Osobní zážitek z letiště v Burgasu: Zmatek, panika a přísné kontroly

Číst článek

Letadlo s českými turisty mělo zpoždění téměř dvě hodiny, v odbavovací hale není k hnutí, strkanice, letiště je malé a lidé museli čekat i na ploše nebo v autobuse bez klimatizace, a proto někteří lidé omdlévali.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme