Za Benedikta XVI. pronikly do Vatikánu moderní technologie

Papež Benedikt XVI. šel s dobou, během jeho úřadování ve Vatikánu se zvýšila technologická zdatnost nejvyšších představitelů katolické církve. Pontifik, který dnes opouští Svatý stolec, zavedl hned několik novinek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. má účet na Twitteru

Papež Benedikt XVI. má účet na Twitteru | Zdroj: ČTK

Zatímco papež promlouval k milionům věřících a k nebesům, v květnu 2011 vesmír promluvil k němu. Benedikt XVI. jako první papež telefonoval s posádkami raketoplánu Endeavour a Mezinárodní vesmírné stanice.

"Jsem velmi šťastný, že mám tuto mimořádnou příležitost s vámi mluvit," prohlásil papež, který se astronautů mimo jiné zeptal na problémy Země, změny životního prostředí a budoucnost planety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Technologický pokro Vatikánu za Benedikta XVI. shnrula redaktorka ČRo Lubica Bergmanová

Benediktův telefonát z vatikánské knihovny tehdy přenášela na svých stránkách živě NASA i papežův videokanál na portálu YouTube, který si nechal zavést. Svatý otec ale používá i sociální síť Facebook.

Velkou pozornost pak vzbudil, když se loni i přes pokročilý věk rozhodl použít při styku s věřícími Twitter. „Drazí přátelé, jsem rád, že jsem s vámi v kontaktu prostřednictvím Twitteru. Děkuji za vaši štědrou odezvu a z celého srdce vám žehnám," napsal papež ve svém prvním vzkazu.

Jeho účet už sleduje více než 1,5 milionu lidí, po jeho dnešní abdikaci ale přestane fungovat. Ještě dnes se tak na něm může objevit Benediktovo rozloučení.

Benedikt XVI. opouští svůj úřad. Přesně ve 20 hodin přestane být papežem

Číst článek

Přestože technologie v poslední době do Vatikánu pronikaly rychle, určitá omezení tam stále platí. Kardinálové si například nesmí vzít do Sixtinské kaple na volbu nového papeže své chytré mobilní telefony.

Konkláve má totiž zapovězeno jakkoli informovat vnější svět o průběhu volby. Pokud by některý z kardinálů tento zákaz porušil a poslal třeba komentář přes Twitter, hrozí mu přísný trest nebo dokonce exkomunikace.

Lubica Bergmanová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme