Za bombovým útokem v Sin-ťiangu stojí zřejmě Ujguři

Bombový útok v čínském Sin-ťiangu mají zřejmě na svědomí Ujguři. Cílem atentátu, při kterém zahynulo sedm lidí a dalších 14 utrpělo zranění, byly podle úřadů bezpečnostní jednotky. Policie jednoho z pachatelů zadržela, incident ale zatím nevyšetřuje jako teroristický čin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína-Sin-ťiang 2010 | Foto: Robert Mikoláš

Podle vyšetřovatelů chtěli oba pachatelé zaútočit na skupinu strážců vedenou policistou, ke které přijeli na elektrické tříkolce. Při výbuchu nálože ale žena zahynula, řidič vozidla, který utrpěl zranění, byl krátce nato zatčen a nyní je vyslýchán.

Úřady už potvrdily, že šlo o úmyslný trestný čin, o terorismu ale zatím nemluví. Město Aksu, kde k explozi došlo, bylo v uplynulých letech několikrát svědkem násilných incidentů, vloni také policisté zabránili sebevražednému atentátu, když zatkli šest podezřelých osob a zabavili více než 20 bomb.

Peking z rozpoutávání násilností v Sin-ťiangu obviňuje ujgurské separatisty, ti se ale brání tím, že jen reagují na útlak ze strany čínských úřadů.

Robert Mikoláš, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme