Za Čechy zadržované v Zambii se postavil Schwarzenberg i Klaus

Zvláštní vyslanec ministerstva zahraničí Vladimír Galuška jedná v Zambii o osudu tří Čechů obviněných ze špionáže. Trojici mužů zadrželi už před více než měsícem za to, že fotili údajně citlivé objekty, i když byly veřejně přístupné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do dnes typické vesničky kmene Nyanja. Čistě rákosové stěny jsou již nahrazeny hliněnými, bohatší rodiny si mohou dovolit i malý domek z tvárnic (v pozadí). | Foto: Magdalena Šolcová

V zambijském vězení strávili týden, než je soud propustil na kauci. Nyní čekají na proces, ve kterém jim hrozí až 25 let vězení.

Vladimír Galuška, kterého do zambijského hlavního města Lusaky vyslal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, dnes zadržované muže navštívil a předal jim preventivní léky. „Povzbudil jsem je a ujistil je, že děláme všechno pro to, aby byli co nejdříve propuštěni,“ uvedl pro Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní vyslanec ministerstva zahraničí Vladimír Galuška v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že věří v propuštění tří obviněných Čechů

„Daří se jim dobře, jsou v dobrém psychickém i fyzickém stavu. Jejich příbytek je ale skromný a podmínky pro život nejsou tak komfortní, jako máme všichni ostatní doma,“ dodal vyslanec Vladimír Galuška.

„Jednal jsem oficiálně jednal s několika vysokými úředníky zambijských ministerstev, které jsme ujistil o zájmu České republiky na pokračování dobrých vztahů mezi našimi zeměmi a přání, aby nebyly narušeny touto epizodou a aby byl případ co nejdříve vyřešen,“ říká diplomat.

Zambijští úředníci Galušku ujistili, že i oni stojí o rychlé a smírné vyřešení. Věří proto, že jednání dopadnou úspěšně a že bude žaloba na trojici Čechů stažena nebo nebude soudu ani předložena.

Do případu zadržovaných Čechů se vložil i prezident Václav Klaus. Svému zambijskému protějšku Michaelu Satovi napsal dopis, ve kterém vyjádřil přesvědčení, že Češi neměli v úmyslu spáchat trestný čin. Klaus doufá, že celý případ bude urychleně a spravedlivě posouzen.

„Dovolím si vyjádřit přesvědčení, že účelem jejich jednání nebyl úmysl spáchat trestný čin, ale že si chtěli na památku vyfotografovat cvičné letadlo vyrobené v naší zemi, které náhodou objevili vystavené na veřejném prostranství,“ napsal Klaus.


Zvětšit mapu

Ondřej Bouda, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme