Za chlapeckou obřízku už by v Německu neměly hrozit tresty

Německý parlament by měl dnes definitivně legalizovat chlapeckou obřízku. Uzákonění tohoto rituálního kroku si vyžádal verdikt zemského soudu v Kolíně nad Rýnem. Ten v květnu kvůli zdravotním komplikacím po zákroku u malého chlapce označil obřízku z náboženských důvodů za ublížení na zdraví. A vyvolal tím debatu nejen v Německu, ale bouřlivé reakce židovských i muslimských organizací v zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obřízka | Foto: CC BY 3.0, Cheskel Dovid

„Provést obřízku osmý den života, jak hlásí naše náboženství, je nejméně bolestivé. Chtít na tomto zákoně něco změnit je jako chtít změnit naše náboženství a to je nepřijatelné," přijel z Izraele vysvětlit německým politikům Yona Metzger, který je nejvyšší duchovní autoritou aškenázských židů.

U muslimů dochází k takovému kroku později. „Bylo mi přibližně šest, byla to tehdy velká slavnost. Byl jsem oblečený jako princ, příbuzní mi plnili má přání. Je to velký moment pro každého chlapce, na který je pyšný," vzpomíná berlínský muslim Mesut Bozbay.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německý parlament bude hlasovat o uzákonění chlapecké obřízky. Více zpravodajka Klára Stejskalová

„Můj syn byl obřezaný ve dvou letech. Jsem matka a nesu odpovědnost. Jsem muslimka a islám nám to přikazuje. Kdo nám má co říkat, co je správné a co ne?" rozčiluje se paní Güzun.

Řada Němců ale považuje obřízku u chlapců za primitivní tradici, která do 21. století nepatří.„Musíme se podívat, kdo ten zákrok provádí. Jde o lékaře nebo vyškolené duchovní,“ oponuje člen turecké obce Kolat.

Právě lékařsky provedená obřízka by měla být podle vládního zákona v Německu beztrestná.

Šestašedesát poslanců spolkového sněmu ovšem předložilo návrh, aby vzhledem k nevratnosti k zákroku docházelo až po završení 14 roku chlapce. A téměř polovina Němců by hlasovala pro úplný zákaz obřízky.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme