Za globální oteplování si podle expertů téměř jistě může lidstvo samo

Za změny klimatu může téměř jistě člověk. Ve zprávě, kterou dnes zveřejnili účastníci Mezinárodního panelu pro změny klimatu, experti z celého světa soudí, že dopad lidské činnosti na klimatické změny je jistý z 90 procent. Emise skleníkových plynů v důsledku lidské činnosti způsobí pro více než 1000 let vážné klimatické změny, které bude provázet oteplování a zvýšení mořských hladin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

průmyslové exhalace

průmyslové exhalace | Zdroj: ČTK

Klimatologové z celého světa tvrdí, že globální oteplování je nepochybné a hodně se na něm podílí lidská činnost. Za zvýšení průměrných teplot, které začalo v polovině dvacátého století, může částečně koncentrace skleníkových plynů, což má na svědomí člověk. Na rozsáhlé zprávě pracovaly tři roky tisíce vědců po celém světě.

Experti OSN se shodli, že průměrná teplota ve světě se během 21. století zvýší o několik stupňů. Příznivé odhady počítají s nárůstem až o 4 stupně Celsia, nepříznivé pak se zvýšením o 6 stupňů. Vylepšit celou situaci by mohlo nejen snižování emisí skleníkových plynů, ale také celkově šetrnější chování člověka k přírodě.

Dokument přijatý experty na závěr jednání budou mít k dispozici účastníci mezinárodní konference o životním prostředí na politické úrovni, která dnes v Paříži začíná za účasti francouzského prezidenta Jacquese Chiraka. Přijedou na ni i zástupci Spojených států a Číny, tedy zemí, které se podle mezinárodního společenství podílejí nejvíce na produkci skleníkových plynů. Cílem konference je jednak pojmenovat hrozící nebezpečí a také přijmout závazné kroky, které by pomohly nepříznivý trend změnit.

S experty OSN souhlasí i klimatolog Jan Pretel. Jak řekl Českému rozhlasu, vliv civilizace na změny přírodních dějů je nepopiratelný. "Vliv člověka tady je, a vzhledem k tomu, že ty změny tady tropí ty nepříjemné věci, tak je třeba v zájmu takové předběžné opatrnosti dělat maximum pro to, abychom jejich negativní vliv omezili. Nesmí si nikdo představovat, že když snížíme emise na úplné minimum, tak že rázem se dostaneme do klimatu, jako tady bylo před 20, 30, 50 lety."

"Podklady už jsou dnes natolik průkazné, že i politici by si jich měli, v uvozovkách řečeno, všimnout, a podle nich se tak trochu chovat," dodává Pretel.

Zdenka Turková, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme