Za hladomor v Africe mohou spekulace s půdou, tvrdí expert

Hlavní tvůrce německé politiky ve vztahu k Africe Günter Nooke tvrdí, že hladomor na východě Afriky, který ohrožuje bezmála 12 milionů lidí, způsobili lidé. Podle něj je na vině skupování zemědělské půdy zahraničními společnostmi a státy. Ty pak volí plodiny a praktiky odpovídající potřebám globálních trhů, zatímco místní zemědělci trpí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor Dadaab v Keni.

Uprchlický tábor Dadaab v Keni. | Foto: UNICEF

S názorem, že současnou potravinovou krizi způsobily spekulace s půdou, v zásadě souhlasí i analytik pražského institutu pro globální politiku Glopolis Jiří Čáslavka:

„Vážnou potravinovou krizi, kterou nyní zažívá východ Afriky, způsobil bezesporu člověk. Nejde však jen o spekulace se zemědělskou půdou, to je podle mého názoru jen část problému, spíše se jedná o kombinaci environmentálních, politických a ekonomických faktorů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Jiří Čáslavka se zamýšlí nad příčinami hladomoru v Africe

Obyvatelé Afrického rohu podle něj byli zvyklí, že se větší sucho objevovalo cyklicky jen jednou za 10 až 15 let. Situace se ale zhoršuje a během posledního desetiletí sužovala tuto oblast již tři velká sucha.

Sbírková konta na pomoc Somálsku a Etiopii
- Člověk v tísni
konto: 7069 7069/0300
DMS: DMS SOSSOMALSKO na číslo 87777 (30 Kč)
- ADRA
konto: 4028 4028/0300, var. symbol 392
DMS: DMS ADRA na číslo 87777
(30 Kč)
- Charita ČR
konto: 55660022/0800, var. symbol - Somálsko: 103
Etiopie: 146
DMS: DMS CHARITACR na číslo 87777 (30 Kč)
- UNICEF
konto. 11771177/0300, var. symbol 800
DMS: DMS UNICEF na číslo 87777
- Český červený kříž
konto: 222826/5500, var. symbol 111

Upozornil také, že Somálsko, Etiopie i Keňa mají vnitrostátní konflikty a potýkají se s růstem cen potravin.

Různé motivace

Nooke mimo jiné zmínil čínské aktivity v Africe, což v Pekingu vyvolalo bouři nevole. V Africe se dále angažují arabské státy a méně se ví, že ve velkém se zapojují také evropské a americké investiční společnosti.

Jejich motivace je různá. „Hlavně asijské země, tam hrají roli demografické faktory nebo klimatické faktory, u jiných investorů, například západních, je to třeba jenom touha po větším zisku, větším zhodnocení svých prostředků, protože cena půdy v Africe je pořád relativně nižší než na Západě,“ soudí Čáslavka.

Podle něj by se nejednalo až o tak velký problém, pokud by africké země měly pro danou situaci jasnou strategii. Tu ale většinou nemají.

„Dnešní druh hladomoru představuje jistě komplexní problém a na jeho odstranění je zapotřebí komplexní řešení. Podle mého názoru toto bude jedna z hlavních otázek nadcházejícího summitu G20, který se bude konat na podzim ve Francii,“ domnívá se Čáslavka s tím, že není jednoduché najít řešení problému, světové mocnosti se ale musejí dohodnout a situaci řešit.

Roman Chlupatý, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme