Za hrozící ztrátu dotací může hlavně současné vedení resortu školství, tvrdí Brusel

Česko může přijít o část peněz z evropských fondů hlavně kvůli chybám současného vedení ministerstva školství. Vyplývá to ze závěrů auditu Evropské komise, který má Radiožurnál k dispozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) | Foto: Tomáš Adamec

Brusel v auditu zkoumal, jak Česko nakládá s penězi v jednom ze dvou operačních programů, které řídí ministerstvo školství. Kvůli vážným chybám Komise pozastaví proplácení plateb. Komise odhalila například špatně zadané veřejné zakázky nebo nedostatečnou kontrolu utrácení evropských peněz. Ministerstvo školství v čele s Josefem Dobešem (VV) se hájí tím, že jde o projekty vypsané v letech 2008 až 2009, kdy úřad vedli jiní lidé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Hynek Jordán, bývalý vrchní ředitel sekce evropských fondů na ministerstvu školství Jan Vitula a komentátor ČRo Petr Nováček v Ozvěnách dne

Audit ale nalezl největší chyby v kontrole výdajů. A kontrola se děla především v roce 2011, kdy už úřadu šéfoval ministr Dobeš. Naopak nastavení evropských projektů, které provedlo předcházející vedení ministerstva, bylo správné. Ministerstvo školství bude mít čas na opravení chyb, a tedy na opětovné uvolnění pozastavených evropských peněz. Prostředky použité nesprávně už ale Komise Česku neproplatí.

Mluvčí operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Hynek Jordán ale tvrdí, že tato informace zatím není vůbec jistá. „Zatím se nejedná o pozastavení certifikace, my jsme pouze upozornili, že je zde určité riziko pozastavení,“ řekl Jordán.

Ministerstvo se podle něj musí k auditu nejdřív vyjádřit. „Je to pracovní verze. Teprve finální, oficiální verze bude oním podkladem, na základě kterého se bude rozhodovat o případném zastavení certifikace,“ zdůraznil Jordán. Pracovní verzi podle něj bude nyní česká strana připomínkovat, poté ji zašle do Bruselu, který se k tomu opět vyjádří. Na základě toho prý teprve vznikne nová zpráva.

ČTĚTE TAKÉ: EK už část dotací do českého školství pozastavila, tvrdí Vitula

S tím ale zásadně nesouhlasí bývalý vrchní ředitel sekce evropských fondů na ministerstvu školství Jan Vitula. „Nevím, jestli vůbec něco z toho, že řekl pan Jordán, je pravda. V tento okamžik Evropská komise platby už pozastavila. Audit je hotový, čeká se pouze na překlad do češtiny,“ řekl Vitula. Česká republika podle něj o prostředky z operačního systému určitě přijde. Jde prý už jen o to, jak velká to bude částka.

Premiér Petr Nečas (ODS) bude o situaci s ministrem Dobešem mluvit příští týden. „Premiérův mluvčí už naznačil, že předseda vlády je zneklidněn tím, co se děje kolem operačních programů a že zejména časté personální výměny považuje za jednu z příčin toho, proč máme nyní problémy. Musíme si uvědomit, že jde o velké peníze,“ zdůraznil Nováček.

Ohrožena by kvůli celému případu mohla být i pozice ministra Dobeše. Nováček ale upozorňuje na to, že nad ním drží ochranou ruku prezident Václav Klaus. „Není to tak dávno, co se pan prezident vyjádřil, že ministr Dobeš je nejlepším ministrem školství v polistopadové éře. Pokud si to pan prezident myslí i nadále, pak čeká Petra Nečase, pokud by chtěl Dobeše vyměnit, nelehký úkol,“ uzavřel Nováček.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme