Za krátkodobou půjčku Řecku má ručit celá EU. I přes odpor Česka

Evropská komise se údajně chystá navrhnout, aby za půjčku Řecku krátkodobě ručily všechny země Evropské unie, tedy i Česko. Komise chce doporučit překlenovací půjčku z fondu Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM), jehož součástí je i Česko. Fond by Řecku půjčil na velmi omezenou dobu, dokud by si země nevyjednala nový záchranný program. Pak by už všechny záruky, tedy i ty české, převzala eurozóna. Česko je ale proti takové možnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecku hrozí vystoupení z eurozóny

Řecku hrozí vystoupení z eurozóny | Zdroj: Reuters

„My jsme si mysleli, že EFSM už je mrtvý nástroj. Evropská rada se dohodla na tom, že po roce 2013 by už EFSM nemělo být používáno. Nás to tedy velmi překvapilo, že by se teď měla otevřít diskuze na toto téma. Postoj ČR je k této věci negativní. Domníváme se, že by EFSM už nemělo být používáno,“ řekl český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Za půjčky z tohoto fondu, který byl v minulosti využit na pomoc Irsku a Portugalsku, ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česko by ručilo za 1,13 procent takové půjčky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O půjčce Řecku z fondu EFSM informoval z Bruselu zpravodaj Ondřej Houska

Řecko by ovšem nejprve muselo požádat o půjčku z fondu EFSM, nic takového ale zatím neudělalo. Pak by Evropská komise musela takovou půjčku navrhnout a poté by o tom hlasovali všichni ministři financí osmadvacítky.

Česko samo rozhodnutí o půjčce zablokovat nemůže. Při hlasování stačí kvalifikovaná většina a jen států eurozóny je i s Řeckem 19. Proti použití fondu EFSM jsou ale i některé státy eurozóny, například Finsko.

Pokud by Česko za část půjčky Řecku nakonec opravdu ručilo, riziko by bylo velmi malé. Navíc se uvažuje o tom, že by země eurozóny vzaly při použití tohoto fondu veškeré riziko na sebe.

Peníze by tak v případě nesplacení půjčky dorovnaly tyto země a ne Česká republika, Británie a další státy s vlastní měnou. Radiožurnálu to řekl dobře informovaný diplomatický zdroj.

Pokud by ČR měla vstoupit do takové eurozóny, budu proti, říká Babiš k Řecku

Číst článek

Podle Andreje Babiše není Česko se svým postojem k EFSM osamocené. „Ty země, které nemají euro, jednoznačně tvrdě kritizovaly vůbec to, že jsme se o tom dozvěděli z médií,“ řekl Babiš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozici České republiky vysvětlil z Bruselu ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš

Například britský ministr financí George Osborne podle něj na schůzce v Bruselu tento mechanismus zásadním způsobem odmítl. Český ministr zastává názor, že pro Řecko by byl nejlepší bankrot. Dohoda o novém záchranném programu podle něj eurozónu doběhne.

„Aspoň pro mě osobně je to špatný signál, jak eurozóna funguje. A pokud my máme někdy vstupovat do eurozóny, tak bych řekl, že pokud tam Řecko bude s těmito dluhy a my bychom tam někdy měli vstoupit s nějakými zárukami, tak já rozhodně budu proti, protože je jasné, že ten řecký problém není vyřešen,“ uvedl Babiš ještě před odletem do Bruselu v rozhovoru pro Český rozhlas.

Reformy zřejmě nepodpoří řecká radikální levice i pravice. A také část Syrizy

Číst článek

Podobný pohled sdílí i prezident Miloš Zeman. Podle slov hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident podporuje vstup České republiky do eurozóny, ale uznává i argument, že by pak musela platit řecké dluhy.

Prezident podle mluvčího považuje za rozumné řešení stávající situace vystoupení Řecka z eurozóny.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme