Za krvavým útokem v Rusku nestáli čečenští separatisté

V Rusku se stále vyšetřují okolnosti kolem útoku na jihoruský Nalčik minulý týden. Zabito bylo podle oficiálních údajů 12 civilistů, 33 členů bezpečnostních složek a několik desítek teroristů. Ruské úřady tvrdí, že útok v Nalčiku nemají na svědomí čečenští separatisté, ale radikální obyvatelé tohoto severokavkazského města. Ruská média dnes spekulují o několika důvodech napadení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Cestování.cz

K útoku na Malčik, hlavnímu městu Kabardino-balkarské republiky se ozbrojenci připravovali od minulého léta. Vyplývá to z výslechů zadržených mužů. Ti přiznali, že během roku jim organizátoři útoku nabídli, aby navštěvovali kurzy učení Koránu. Za to jim pomáhali najít práci nebo řešili problémy s bydlením.

Přibližně před měsícem jim ale oznámili, že za kurzy musí zaplatit. Ten, kdo neměl peníze, se mohl vykoupit spoluúčastí na přepadení vládních objektů v Nalčiku minulý týden. Jenom pár hodin před útokem organizátoři rozdali zbraně, ruksaky s náboji a vysílačky. Někteří vyšetřovatelé ruským médiím potvrdili, že většina útočníků byli skutečně diletanti.

Stále se také spekuluje o roli Šamila Basajeva. Deník Izvestija dnes přišel s informací, že měl v plánu unesení vojenského letadla. Pár dnů před akcí ale ruské orgány zadrželi důležitého spojence Basajeva. Jednoho z členů ochrany letiště v Nalčiku.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme