Za loňským útokem na Izraelce v Bulharsku byl prý libanonský Hizballáh

Za loňským útokem na Izraelce v Burgasu byl prý libanonský Hizballáh. Po půlročním vyšetřování to dnes oznámily bulharské úřady. Při sebevražedném atentátu na letišti v Burgasu zahynulo v červenci kromě útočníka pět izraelských turistů a bulharský řidič jejich autobusu. Dalších 30 lidí bylo tehdy zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus zničený při útoku sebevražedného atentátníka na letišti v Burgasu | Zdroj: Reuters

Podle Sofie se teď potvrdilo, že dva ze tří podezřelých byli členy vojenského křídla Hizballáhu. Skupinka do Bulharska přijela asi měsíc před útokem, její členové použili australský a kanadský pas.

Bulharsko důkladně zmapovalo každý krok všech tří atentátníků a dalo za pravdu Izraelcům, kteří od začátku dávali vinu právě libanonskému radikálnímu hnutí a jeho spojenci Íránu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Bulharska se přihlásil zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek

Ministr vnitra Cvetan Cvetanov zdůraznil, že dva z atentátníků se na území EU dostali pod pravou identitou. Považuje také za prokázané, že od roku 2006, respektive 2009, pobývali na území Libanonu. Tam měli být napojeni na Hizballáh.

Bulharsko podpořil i ředitel Europolu, který řekl, že jde o odůvodněné podezření. Zdůraznil, že pokud se podezření potvrdí, půjde o první útok Hizballáhu na území Evropy od 80. let minulého století.

Výsledky vyšetřování by mohly otevřít cestu k tomu, aby Evropská unie zařadila Hizballáh mezi teroristické organizace, a to kvůli jasnému spojení s útokem na území EU. Hizballáh je přitom teď součástí libanonské vlády.

Brusel ovšem zatím reagoval rezervovaně. Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová uvedla, že je potřeba pečlivě analyzovat veškerá data a se závěry ještě počkat. Bílý dům už se naopak nechal slyšet, že jde o jednoznačný důkaz pro to, aby Evropa začala jednat.

Igor Maňour, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme