Za masové vraždy v Mexiku mohou zřejmě drogové kartely

Vyšetřovatelé našli v masových hrobech ve státě Tamaulipas na severovýchodě Mexika dalších 28 mrtvých těl. Dohromady už tak budou identifikovat 116 lidí. Nejspíš je zabili členové narkomafie, která v oblasti operuje a kromě pašování drog se zaměřuje také na únosy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé se teď snaží identifikovat mrtvé lidi a zjistit, kdo za jejich smrtí stojí. V mexických médiích se zatím objevilo jméno jedné z obětí. Jde o občana Guatemaly a to zřejmě hraje důležitou roli. Jedná se totiž nejspíše o nelegálního imigranta, který se snažil dostat přes Mexiko do Spojených států amerických.

Současný případ tak připomíná masovou vraždu 72 takovýchto migrantů z loňského srpna, kterou mají pravděpodobně na svědomí příslušníci drogového kartelu Zetas.

Přehrát

00:00 / 00:00

O boji s drogovými kartely mluvil na Rádiu Česko reportér Radiožurnálu David Koubek

Členové této skupiny jsou příslušníci někdejší elitní protidrogové jednotky, kteří zběhli. Nejdříve operovali jako žoldáci a později vytvořili vlastní kartel. Právě pro tuto podobnost vyšetřovatelé teď Zetas zmiňují.

Důvodů, proč se kartely zaměřují na nelegální migranty, je několik. Mnoho lidí ze Střední a Jižní Ameriky platí velké peníze, aby se dostalo přes Mexiko do USA. Kartely tyto migranty občas unáší a chtějí po jejich rodinách, které už třeba ve Spojených státech jsou, peníze.

Často potom migranty také využívají pro samotné pašování drog přes hranice nebo jako žoldáky, které nutí dělat pro kartel ‘špinavou práci‘. To byl zřejmě i případ 72 migrantů z loňského srpna. A teď by to mohlo být podobné.

Vyšetřovatelé už zatkli 17 lidí. Mluví o tom, že jde o únosy celých autobusů. Podle výroku mexického federálního ministra vnitra jde navíc o vraždy ze zoufalství.

Pomoc armády

Mexický prezident Felipe Calderón zapojil do boje proti narkomafii před 5 lety armádu. Její pomoc se ale příliš nedaří. Od roku 2006 zemřelo už 35 tisíc lidí, ať jde o členy gangů zabitých při zásazích, oběti zločinců nebo vraždy při konkurenčních bojích mezi gangy. Na druhou stranu jde možná o skutečnost, že se pomyslná smyčka utahuje.

Prezident Calderón poslal jednotky i do státu Tamaulipas. Ani to ovšem nepomohlo. Guvernér zmíněného státu potom chtěl dosadit vojáky na místa policejních šéfů, kteří odcházejí. Jenže vojáci toto odmítají s tím, že jde o příliš nebezpečnou práci. Mafie totiž tyto lidi vydírá, a pokud neuspěje s úplatky, často je vraždí.

Přesun do USA

Podle mexického deníku El Universal se někteří členové drogových kartelů teď z Mexika stěhují i s rodinami do blízkosti hranic na území Spojených států a rozšiřují tam své operace.

Otázkou je, jestli jde o útěk mafiánů z Mexika před vojáky a policisty, nebo o zmíněné rozšíření působnosti do USA. Jak uvedl deník dále, kartely už podle amerických úřadů operují ve Spojených státech ve 230 městech.

David Koubek, Mirko Vasić, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme