Za Charlottesville mohou obě strany, prohlásil Trump. Jeho tým opouští další poradci

Americký prezident Donald Trump v úterý na tiskové konferenci uvedl, že při událostech ve Virginii chybovaly obě strany a obě použily násilí, informovala o tom agentura Reuters. Kvůli výroků odchází z Trumpova poradního týmu prezident největší federace odborových svazů a jeho zástupkyně.

New York (Aktualizováno: 6:35 15. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump odpovídá na dotazy novinářů ohledně událostí v Charlottesville. | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Trump byl již dříve kritizován za to, že obviňoval „příliš mnoho stran“ z násilí v Charlottesville. V pondělí však odsoudil pravicové extremisty za rasismus.

„Přišli na sebe vzájemně se svou skupinou... To bylo opravdu hrozné,“ sdělil novinářům v lobby americké Trump Tower prezident. A dodal, že „levicoví demontranti násilně zaútočili na druhou skupinu“.

Podle Trumpa jsou ale v každém z táborů dobří a špatní lidé. „Prohlášení, které jsem udělal v sobotu, první prohlášení bylo dobré, ale nedělají se komentáře, dokud neznáte fakta,“ hájil se v úterý Trump.

'Plakala za spravedlnost, zemřela jako hrdinka.' Heather Heyerová, oběť zabijáka z Charlottesville

Číst článek

Donald Trump dále novinářům sdělil, že za dobu jeho prezidentování se situace ohledně rasismu v zemi zlepšila.

Odchody z poradního týmu

Kvůli Trumpově vyjádření k protestům ve Virginii opouštějí prezidentský poradní sbor další členové. Po trojici podnikatelů oznámili odchod také prezident největší federace odborových svazů ve Spojených státech AFL-CIO Richard Trumka a jeho zástupkyně Thea Leeová. Podle Trumka prezident toleruje rasismus a domácí terorismus, napsala agentura Reuters.

Dnešní připomínky prezidenta Trumpa popírají jeho včerejší vynucené poznámky o KKK (Ku-Klux-Klan) a neonacistech. Musíme rezignovat ve jménu amerických pracujících, kteří odmítají jakékoliv představy o legitimitě těchto bigotních skupin, uvedli Trumka a Leeová v prohlášení zveřejněném v úterý amerického času.

Již předtím oznámili odchod z poradního sboru generální ředitelé technologické společnosti Intel Brian Krzanich, oděvní značky Under Armour Kevin Plank a šéf farmaceutického gigantu Merck Kenneth Frazier.

Ku-klux-klan děkuje

K výroku prezidenta Trumpa se na Twitteru vyjádřil i bývalý přední vůdce Ku-klux-klanu David Duke: „Děkuji pane prezidente Trumpe za poctivost a odvahu říct pravdu o Charlottesville...“

Trump se v úterý podle agentury Reuters novinářů zeptal, zda by se měla také odstranit socha George Washingtona, protože měl doma otroky. Generál Lee velel ve válce Severu proti Jihu armádě Konfederace, která zastávala zachování otroctví, připomíná slova Trumpa ČTK.

Americký prezident se také zastal svého hlavního stratéga Steva Bannona, jež byl kritizován, že je tolerantní vůči skupinám propagujícím nadřazenost bělochů či krajně pravicovou ideologii. Bannon není rasista, cituje ČTK Trumpa.

Stovky pravicových extremistů demonstrovali kvůli sporům o vlajku s konfederačním křížem, která je označovaná za symbol rasismu a otrokářství.

Extremisté také protestovali proti odstranění sochy konfederačního generála Roberta Leeho z místního parku. S odpůrci na sebe křičeli, házeli lahve s vodou a stříkali z pepřových sprejů. Při potyčkách se zranilo přes 15 lidí.

rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme