Za násilnosti v čínském Sin-ťiangu padly tresty smrti

V Číně začal první soud s lidmi obviněnými z vyvolání násilností v Sin-ťiangu. Šest z obžalovaných bylo odsouzeno k trestu smrti. Při červencových střetech mezi Chany a Ujgury bylo zabito na 200 lidí, dalších více než 1600 utrpělo zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

činští policisté | Foto: Robert Mikoláš

Z vražd, žhářských útoků, loupení a ničení majetku je celkem obžalováno 21 osob. Šest z nich dnes soud v Urumči, metropoli autonomní oblasti Sin-ťiang, poslal na popraviště. Jeden z pachatelů pak byl odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody.

Násilnosti v Urumči vypukly 5. července poté, co na jihu země došlo ke konfliktu mezi čínskými a ujgurskými dělníky v tamní továrně na hračky. Na místě zůstali dva mrtví muslimové.

Ujguři ze Sin-ťiangu v této souvislosti obvinili úřady, že incident dostatečně nevyšetřují a nadržují příslušníkům většinového etnika.

Původně poklidná demonstrace v Urumči se následně zvrhla v nejhorší střety mezi Chany a Ujgury za posledních 60 let. Peking z jejich rozpoutání obviňuje ujgurské separatisty v čele s opoziční vůdkyní Rebíou Kadírovou.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme