Za nehodou belgického autobusu může být technická závada i nemoc řidiče

Belgie se ponořila do smutku kvůli nejvážnější dopravní nehodě za poslední roky. Při havárii autobusu v dálničním tunelu ve Švýcarsku zahynulo 28 cestujících, z toho 22 dětí. Dalších 24 lidí leží s vážnými zraněními v nemocnicích švýcarského kantonu Valais a také na specializovaných klinikách v Lausanne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé nosí k místu nehody autobusu květiny

Lidé nosí k místu nehody autobusu květiny | Zdroj: Reuters

U 27 mrtvých nebo zraněných stále není známa jejich totožnost, zatím jen pěti rodinám se jejich děti ozvaly. Většina zraněných je v těžkém stavu, tři jsou podle belgické televize RTBF dokonce v komatu hlavně kvůli zraněním mozku nebo plic.

Pro rodiče dětí vypravilo ministerstvo obrany zvláštní letadlo, které je přepravilo do Ženevy, odkud pokračovali do nemocnic za svými dětmi. Už na palubě jim pomáhali psychologové, přímo na místě jim švýcarské úřady zajistily ubytování a psychologickou pomoc a k dispozici byli i tlumočníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh a následky tragické nehody belgického autobusu shrnuje zpravodaj ČRo Pavel Novák

S jednou dívkou, která tragédii přežila, už se telefonicky spojili rodiče. 12letá žákyně mluvila o tmě po nárazu, o šoku a o tom, jak při střetu se stěnou tunelu všechna sedadla kolem ní vyletěla a ona sama zůstala vklíněná mezi dvěma lehátky. Má zlomenou ruku a obě nohy.

Do Švýcarska zamířil také premiér Elio Di Rupo, který oznámil, že vláda vyhlásí jednodenní státní smutek, zatím však neupřesnil datum.

Od rána chodili do škol v belgických městech Lommel a Heverlee rodiče dětí, které se z lyžařského zájezdu nevrátily. Mnozí z nich stále netušili, zda jejich dítě je mezi mrtvými. Rozrušení rodiče byli v péči krizových psychologů.

Podle belgického ministra zahraničí se tragédie dotýká celé země. „Ta událost je strašná pro celý národ, je to opravdu tragická věc. Ze všeho nejvíc samozřejmě pro oběti autonehody a pro jejich nejbližší, ale také pro celou Belgii, která teď zažívá těžké chvíle,“ uvedl ministr Didier Reynders.

Vrak havarovaného belgického autobusu v garážích dálniční správy ve švýcarském Sierre | Foto: ČTK/AP

„Byli jsme hluboce šokováni touto děsivou nehodou. V myšlenkách jsme byli přímo s rodinami, rodiči a obětmi,“ prohlásil následník belgického trůnu princ Filip.

Švýcarští záchranáři zasahovali celou noc. Podle valaiského policejního komandanta Christiana Varonea nemá tato nehoda žádné srovnání. „Ve Valais jsme už měli několik velkých nehod, které jsme zajišťovali. Ale nyní, v tomto případě, kdy je tolik mrtvých mezi dětmi, jsem touto nehodou naprosto zasaženi.“

Příčiny nehody se vyšetřují

Příčiny nehody zatím nejsou známé. Nejsou k dispozici výsledky analýzy tachografu, „černé skříňky“ umístěné v autobuse a zaznamenávající průběh jízdy. Švýcarští policisté také prohlížejí záznamy z kamerového systému v tunelu.

Autobus byl podle vyšetřovatelů nový a v dobrém stavu, u všech sedadel byly bezpečnostní pásy. Řidiči byli odpočatí, protože si děti přijeli vyzvednou děti už den předem, jak měli. K nehodě došlo přibližně jen po půl hodině jízdy.

Podle prokurátora kantonu Valais Oliviera Elsiga je jednou z možných příčin technická závada na vozidle. Dokázat to mají expertízy, které se na vraku autobusu provádějí. Druhou vyšetřovací verzí je náhlá zdravotní indispozice řidiče a třetí, která se většinou prověřuje nejdříve, je lidská chyba. Svědci dění v autobuse ale nejsou, oba řidiči při nehodě zahynuli.

Vyvrátil však spekulace, že by příčinou nehody byla vysoká rychlost. Prvotní zprávy totiž naznačovaly, že řidič jel rychleji než povolených 100 kilometrů v hodině.

Nehodu belgického autobusu ve Švýcarsku nepřežilo 28 lidí, většinou dětí

Číst článek

V autobuse belgické firmy Toptours cestovalo celkem 52 dětí a učitelů, kteří se vraceli do Belgie z lyžařského kurzu ve Val d'Anniviers. Vozidlo havarovalo ve švýcarském tunelu na dálnici A9 u města Sierre poblíž hranic s Itálií v úterý večer. Ze zatím neznámých příčin autobus nejprve najel do boční zdi a pak čelně vrazil do betonového výklenku nouzového odstavného stanoviště.

Přední část vozu byla nárazem zcela zničena, mnozí zranění se nedokázali bez pomoci záchranářů z trosek dostat. Přes 200 záchranářů, hasičů, policistů psychologů na místě pracovalo celou noc.

V Evropě jde od požáru v tunelu pod Mont Blankem, kde v březnu 1999 uhořelo 39 lidí, o nejtragičtější nehodu tohoto druhu.

Nehoda belgického autobusu ve Švýcarsku

Pavel Novák, ČRo 1 - Radiožurnál, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme