Za nehodou v jaderné elektrárně byla zřejmě snaha šetřit

Za pondělní nehodu v japonské jaderné elektrárně, při které zemřeli 4 lidé, může s největší pravděpodobností špatná údržba a nedbalost jejího vedení. Vyplývá to z předběžných závěrů policejních vyšetřovatelů. Policie se teď snaží nashromáždit dostatek důkazů, aby mohla obvinit konkrétní lidi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrárna v Mihamě | Zdroj: ČTK

Policejní vyšetřovatelé už prozkoumali místo nehody a bezpečnostní záznamy. Z těch vyplynuly velmi překvapivé závěry - v době nehody bylo v blízkosti reaktoru 221 zaměstnanců, což je podle policie zcela proti bezpečnostním předpisům.

Navíc, jak se zjistilo, potrubí, které prasklo a z něhož začala unikat horká pára, mělo být už dávno vyměněno. Namísto bezpečnostními předpisy požadovaných téměř 5 milimetrů tloušťky bylo potrubí silné jen 1,4 mm. Stav parovodního potrubí nebyl navíc od spuštění elektrárny v roce 1976 nikdy kontrolován.

Podle policie za vším stojí zřejmě snaha vedení společnosti snížit provozní náklady. Zatím ale policie nikoho konkrétního neobvinila.

Marika Táborská, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme