Za největší ekologickou katastrofu v dějinách Brazílie chce země odškodnění přes bilion korun

Obyvatelé brazilské osady, kterou zavalilo bahno z protržené hráze u železného dolu, se rozhodli postavit znovu své domovy. Půl roku po ekologické katastrofě si vybrali místo vzdálené 8 kilometrů od původní vesnice. Prokurátoři zároveň zažalovali společnost, která důl vlastní. Chtějí po ní obrovské odškodnění, v přepočtu přes bilion korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky protržení hrází nádrže u železného dolu v Brazílii | Zdroj: Reuters

Pro Brazílii to byla největší ekologická katastrofa v historii. Státní zástupci se inspirovali v jiné velké nehodě, která poškodila životní prostředí - obrovském úniku ropy z vrtu firmy BP v Mexickém zálivu.

Podle nich se dají důsledky obou katastrof dobře porovnat. Jak řekl prokurátor José Leite, není důvod, proč by odškodnění v Brazílii mělo být menší než v jiné zemi. Požadují ale minimálně dvakrát tolik, než byla dohoda v USA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za největší ekologickou katastrofu v dějinách Brazílie chce země odškodnění přes bilion korun. Natáčel o tom jihoamerický zpravodaj ČRo David Koubek

Společnost Samarco, která důl u města Mariana provozuje, vlastní dohromady brazilská důlní společnost Vale a také největší těžební společnost na světě, BHP Billiton, registrovaná v Austrálii.

Prokurátoři tvrdí, že odpovědní lidé zanedbali předpisy a nehlásili kontrolním orgánům problémy, které se vyskytly v přehradní nádrži s bahnem, vznikajícím jako odpad při těžbě. Videa, která naznačovala možné nebezpečí, si měli mezi sebou dokonce posílat zaměstnanci. Po internetu dnes kolují spíše záznamy přímo z místa neštěstí.

Státní zástupci také obvinili 14 manažerů společnosti ze zločinného spolčení. Marcos Miranda z federální prokuratury řekl, že osudná rozhodnutí dělali dohromady.

Přesnou příčinu katastrofy ale musí ještě určit vyšetřování a vinu pak soud.

Následky katastrofy byly obrovské. 62 milionů kubíků bahna se valilo jako obří řeka. Srovnalo se zemí osadu Bento Rodrigues a pohřbilo 19 lidí. Zasáhlo 660 kilometrů řek a dodnes se neusadilo ani v moři, kam doteklo.

V postižených místech se nesmí lovit ryby. Území zákazu se navíc možná rozšíří a jeho konec je zatím v nedohlednu. A dopad na přírodu se teprve postupně ukáže.

Jedinou dobrou zprávou je to, že lidé z osady zavalené patnácti metry červeného bahna se dočkají nové vlastní vesnice. Na původní místo, kde žilo na 600 obyvatel, se nevrátí. V hlasování si vybrali ze tří možných lokalit, kde se budou snažit začít život často skoro z ničeho.

Následky protržení hrází nádrže u železného dolu v Brazílii | Foto: Reuters

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme