Za největší krádež šperků dostali lupiči ve Francii až 15 let vězení

Devět měsíců až 15 let vězení nepodmíněně. Tak zní tresty pro zloděje, kteří přepadli v letech 207 až 2008 vyhlášené klenotnictví Harry Winston v Paříži a odnesli klenoty v hodnotě asi 10 milionů eur. Verdikt si vyslechli v pátek před soudem v Paříži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Spravedlnosti (kupole soudní budovy Old Bailey, Londýn). Ilustrační foto | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, User:Lonpicman

Do akce, která bývá označována za jednu z největších krádeží šperků v historii, bylo zapojeno celkem osm mužů. Čtyři provedli samotnou loupež, další čtyři muži akci plánovali.

Podle soudu bylo přepadení připravené do nejmenších detailů. Zločinci, z nichž dva byli převlečeni za ženy, znali dokonce jména zaměstnanců klenotnictví a ukradli i šperky, které byly důmyslně ukryté.

Lupiči vtrhli do klenotnictví opakovaně v letech 2007 až 2008 a odnesli lup v celkové hodnotě 10 milionů eur (v přepočtu tedy asi za dvě miliardy korun).

Hlavou skupiny je padesátiletý Doudou, který strávil polovinu života za mřížemi či ve vyšetřovací vazbě.

Přelíčení s osmi lupiči a jejich pomocníky začalo první týden v únoru. Patečním rozsudkem je případ definitivně uzavřen.

Přestože si již pachatelé vyslechli rozsudek, některé otázky zbývá vyřešeit. Policii se totiž podařilo najít jen některé ze šperků. Část lupu objevili například v pařížských kanálech. Téměř pět set kusů šperků stále chybí.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme