Za nošení burek a nikábů na veřejnosti bude v Rakousku hrozit pokuta až 4000 korun

Rakouský parlament schválil zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Opatření je součástí „integračního balíčku“, který také upřesňuje způsob začleňování žadatelů o azyl do rakouské společnosti a ztěžuje agitaci ve prospěch šíření radikálních myšlenek. Pro zákon hlasovaly strany dosluhující koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP), informovala agentura APA.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v nikábu - fundamentalismus - islám | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, Francesco Veronesi

Člověk, který se od října tohoto roku na veřejnosti objeví na veřejnosti a bude si tvář zahalovat nebo schovávat oděvem nebo jinými předměty tak, že nepůjdou rozeznat rysy obličeje, může dostat pokutu až 150 eur (téměř 4000 korun).

Toto opatření kritizovala část opozice. Například poslanci liberální strany NEOS chtěli vědět, jak může zákaz úplného zahalování přispět k integraci, když dotyčné ženy nyní budou nuceny zůstávat doma.

Euroskeptická formace Team Stronach zase v návrhu postrádala další opatření, jako je zákaz nošení šátků ve veřejné službě.

Zahalování obličeje na veřejnosti už je v některých zemích zakázáno. Jako první v Evropě tak v roce 2011 učinila Francie, po které následovala Belgie, Nizozemsko či Bulharsko.

Opatření směřují především proti nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči.

Islámský oděv pro ženy: Hidžáb, Dupata, Abája, Čador, Nikáb, Burka a Burkiny | Foto: Michal Jindra

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme