Za obchodování s lidskými orgány padly v Číně první tresty

Čínský soud vynesl historický rozsudek. Za ilegální obchodování s lidskými orgány poslal sedm obžalovaných za mříže, a to až na osm let. Jde přitom o vůbec první verdikt svého druhu, přestože Čína s touto nezákonnou činností potýká už řadu let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transplantace jater

Transplantace jater | Foto: IKEM

Čínský soud poprvé poslal do vězení obchodníky s lidskými orgány. Tresty odnětí svobody se pohybovaly ve výši od dvou do téměř osmi let. Odsouzení musejí zaplatit i pokutu, a to ve výši zhruba půl milionu korun.

Obžalovaní byli odsouzeni na základě paragrafu o ilegálních obchodních operacích. Přímo o lidských orgánech se totiž současný trestní zákoník nezmiňuje, přestože je obchodování s nimi už tři roky zakázáno.

Čína je často vnímaná jako země, kde ilegální obchodování s orgány doslova kvete. Experti proto vyzývají poslance, aby schválili nový zákon. Peking v této souvislosti zvažuje, že by pachatelům hrozilo minimálně pět let za mřížemi.

Černý trh s lidskými orgány je totiž v Číně velmi rozšířen a jde také o velmi výnosnou činnost, jeden z odsouzených si takto při jediné transakci přišel v přepočtu na 1,5 milionu korun.

Transplantace se v Číně nedočká ani jedno procento pacientů

V Číně každoročně čeká na transplantaci až 1,5 milionu lidí, dostane se však jen na 10 tisíc z nich, což není ani jedno procento. Čtyři z pěti pacientů při čekání na vhodného dárce zemřou.

Většinu dárců tvoří vězni odsouzení k trestu smrti. „I z tohoto důvodu se také jednoho z obžalovaných zastával otec malého kluka, kterému prý vlastně zachránil život, protože by pro něho jinak potřebné ledviny legální cestou nezískal,“ říká zpravodaj ČRo Robert Mikoláš.

Peking ve snaze snížit počet nezákonných operací také vloni vůbec poprvé v historii zavedl celonárodní systém dárců, ten ale dosud prakticky nefunguje. Naprostá většina zájemců se tak nadále spoléhá na nabídky možností transplantace zveřejňované i na internetu.

„Poptávka prostě mnohonásobně převyšuje nabídku a korupční prostředí, nedostatečná legislativa, i kontrolní mechanismy to nadále umožňují,“ upozorňuje Robert Mikoláš.

Číňané nejsou zvyklí na možnost darovat orgány po smrti. Mnozí také stále dávají přednost tradičnímu pohřbívání před kremací. Experti v této souvislosti upozorňují na skutečnost, že jen při dopravních nehodách zemře v Číně na 100 tisíc lidí, kteří by mohli být potenciálními dárci.

„Je tedy nutná celospolečenská změna, nejenom tedy trestání za černý trh. V každém případě jde stále o běh na dlouhou trať,“ dodává Mikoláš.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme