Za Orbána i proti Orbánovi. Maďaři oslavili státní svátek demonstracemi

U příležitosti národního a státního svátku dnes v Budapešti demonstrovaly dvě skupiny Maďarů. Před parlamentem se sešlo asi 100 tisíc přívrženců vlády a premiéra Viktora Orbána. Na dunajském nábřeží se naopak shromáždili odpůrci a kritici vlády, kteří protestovali proti nerespektování demokratických principů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktora Orbána přijela do Budapešti podpořit i tisícovka Poláků

Viktora Orbána přijela do Budapešti podpořit i tisícovka Poláků | Zdroj: ČTK

Na provládním mítinku se sešlo výrazně méně lidí než v lednu, kdy Budapeští pochodovalo 400 tisíc lidí.

Mezi bouřícím davem byla i tisícovka Poláků, kteří skandovali jména maďarského a polského premiéra a vyjadřovali jim svůj obdiv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstrace v Budapešti sledoval spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

Jejich "cestu solidarity" do Budapešti organizoval krajně pravicový týdeník Gazeta Polska, jenž má podle DPA blízko ke konzervativní opoziční straně Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského.

Orbánův projev se nesl v duchu dnešního svátku protihabsburské a národní revoluce v letech 1848-49, která znamenala vznik maďarské národní identity.

Premiér zdůrazňoval potřebu jednoty a velkou houževnatost maďarského národa. V narážce na Evropskou unii a zahraniční banky Orbán prohlásil, že Maďarsko nikdy nebude něčí kolonií.

Protivládní tábor na dunajském nábřeží byl oproti provládnímu skromnější, odhadem čítal 50 tisíc lidí. Známí herci, zpěváci a novináři se vyslovovali za svobodu médií a proti systému, který vybudovala strana Fidész. I odpůrci vlády využili „dovozu“ sympatizantů ze zahraničí, přijela je podpořit skupina z Francie.

Extremisté vtrhli do sídla měnového fondu

Vědět o sobě dnes dala i radikální pravice. Na shromáždění stoupenců parlamentní strany Jobbik zněla protiromská hesla a požadavky na vystoupení Maďarska z Evropské unie.

Následně asi 300 lidí vtrhlo do jedné z budapešťských bankovních budov, kde má svou kancelář i Mezinárodní měnový fond. Do vstupní haly extremisté vhodili dva dělobuchy a skandovali hesla proti cizímu kapitálu. Výtržníky nakonec z budovy vyvedla policie.

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme