Za osvobozenou slovenskou studentku nebylo zaplaceno výkupné

Slovenské ministerstvo zahraničí chce dostat vysvobozenou studentku Miriam Jevíkovou co nejrychleji domů. Šéf diplomacie Eduard Kukan dnes na mimořádné tiskové konferenci potvrdil, že humanitární pracovnice byla osvobozena ruskými bezpečnostními silami bez zaplacení požadovaného miliónového výkupného. Studentka Karlovy univerzity zmizela počátkem června v oblasti severního Kavkazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miriam Jevíková | Foto: Zachraňme Miriam

Ministr Kukan nesdělil žádné podrobnosti, včetně místa jejího současného pobytu. Potvrdil pouze, že studentka je v pořádku, zdravá a v bezpečí. Velvyslanectví v Rusku se nyní snaží Miriam Jevíkovou co nejdříve dostat do Moskvy a poté na Slovensko.

Kukan prohlásil, že spolupráce i se zahraničím při řešení tohoto případu byla diskrétní a úspěšná. Ocenil především, jak řekl, věcnou a konstruktivní pomoc českého ministerstva zahraničí.

Šéf slovenské diplomacie ale odmítl odpovědět na otázku, zda studentka byla skutečně na Kavkaze unesena, nebo bylo její zmizení zinscenováno. Podle jeho slov není vhodná doba potvrzovat kontakty s únosci. Seriózní informace o pozadí případu prý nemá, a nechce proto spekulovat.

Osmadvacetiletá Jevíková beze stopy zmizela na severním Kavkazu počátkem června. Několik dní předtím strávila v Pjatigorsku na jihu Ruska v rámci oficiálního výměnného pobytu pracovníků Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) v Ruské federaci. Po skončení akce se sama vydala do Ingušska. Na osetinsko-ingušské hranici se údajně měla sejít se svými přáteli z Nazraně. Na smluvené místo však nepřišla.

Údajní únosci později kontaktovali OPU a požadovali za její osvobození jeden milion dolarů.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme