Za pád české Cessny v Německu mohl zřejmě pilot

Pád letounu Cessna kousek od českých hranic možná zavinil zakázaný akrobatický prvek. O ten se podle německých vyšetřovatelů pokusil pilot stroje společnosti Time Air, který mířil z Prahy do švédského Karlstadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malé letadlo značky Cessna | Foto: Jan Rosenauer

Vyhodnocení zvukového záznamu z kabiny stroje ukázalo, že se pilot krátce před zřícením letounu pokusil o výkrut, tedy podélné otočení stroje o 360 stupňů. Letadlo Cessna Citation 550 přitom podle německých vyšetřovatelů není k takovému manévru vůbec zkonstruováno a nemá povoleno podobnou akrobacii provádět.

Cessna patřila známému podnikateli Antonínu Charouzovi. Ten v době neštěstí na její palubě nebyl. V pískovcových skalách v katastru obce Reinhardtsdorf-Schöna se našel jak zapisovač zvuku v kabině, tak zapisovač letových údajů.

Němečtí vyšetřovatelé na základě dosavadních zjištění doporučili českému Úřadu pro civilní letectví kontrolu strojů postižené společnosti se zřetelem na přílišné zatížení trupu. Druhé doporučení se pak týká obecně zlepšení kvality a kultury bezpečnosti leteckého provozu.

Jiří Hošek, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme