Za plánovaným útokem v New Yorku zřejmě stojí amatér

New Yorská policie i americké tajné služby pátrají po strůjci nočního pokusu o útok. Ten nakonec kvůli selhání výbušného systému nastraženého v automobilu nevyšel. Pyrotechnici na místě z auta vyndali tři propanbutanové bomby a dva kanystry s benzinem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuované náměstí Times Square - davy zvědavců

Evakuované náměstí Times Square - davy zvědavců | Zdroj: ČTK

To by sice podle starosty New Yorku Michaela Bloomberga mohlo vyvolat dost velký oheň a mít pořádný výbušný dopad. Přesto ale zajištěnou nálož označil za velmi amatérskou. S tím souhlasí i expert na terorismus Marián Brzybohatý z Policejní akademie v Praze:

„Z kombinace vyplývá, že se jedná o amatérsky zhotovené výbušné zařízení. Asi se nejedná o zařízení, které připravoval nějaký odborník, takže pokud si dovolím fabulovat, tak bych spíš řekl, že se jedná o čin místního radikála nebo psychopata, který se tímto způsobem pokouší řešit nějaké své problémy nebo upoutat pozornost.“

Vozidlo bylo zaparkované před budovou Bank of America, nedaleko náměstí Times Square. Pyrotechnici objevili v autě propanbutanové bomby a dva kanystry s benzinem o objemu čtyřicet litrů. Byla tam i kovová schránka, zřejmě nábojnice, jež bude odpálena na určené střelnici. Ráno místního času byl poté nissan odtažen a od páté hodiny (11. hodina SEČL) byl do normálu navrácen i provoz.

Několik ulic bylo dokonce i evakuováno

V průběhu noci však byla situace značně dramatická. Několik ulic v této oblasti muselo být dokonce evakuováno, uzavřeny také byly některé linky metra. Podle pyrotechniků se ve sportovním nissanu, jehož poznávací značka se neshodovala s registračním číslem, našly ohořelé dráty a také výbušný systém. FBI poté konstatovala, že se jedná o vážnou hrozbu. V téměř vyprázdněných ulicích se pohybovali ozbrojení policisté, spolu s nimi byli na místě také agenti americké federální policie.

To, že opravdu šlo o mimořádnou údálost, potvrdil i Starosta New Yorku Michael Bloomberg prohlášením, že v autě skutečně byla bomba. Město podle něj díky pozornosti obyvatel a policie uniklo velké tragédii. Výbušný systém byl podle jeho informací zkonstruován na amaterské úrovni, přesto byl velmi nebezpečný.

NEW YORK PROŽIL VEČER HRŮZY, NA TIME SQUARE BYLA BOMBA:

Jak tedy celá situace probíhala? Policie dostala v 18:30 místního času (0:30 SELČ) zprávu o požáru automobilu ve 45. ulici. Z té byli poté vykázáni chodci. Preventivně byl také uzavřen blok mezi Sedmou a Osmou třídou. Policisty upozornil na podezřelý vůz pouliční prodavač triček Wayn Rattigan, který bojoval ve vietnamské válce.

To potvrzuje i zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka: „Ano, je to tak. Zprávu o tom, že podezřelé auto je zaparkováno poblíž Time Square, dostala policie v sobotu večer místního času. Jedná se prakticky o srdce New Yorku, poblíž se nacházejí divadla a je to turisticky velmi navštěvovaná zóna,“ popisoval Pohanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohanka2.mp3

„Podle hasiče citovaného zpravodajem agentury Reuters byl v tom autě vidět kouřící balíček, objevovaly se záblesky a byly také slyšet třaskavé zvuky. Policie tedy byla nucena evakuovat celé okolí a na místo byla povolána speciální pyrotechnická jednotka.“

„V této chvíli se neví, kdo tam ten vůz nechal a také není jasný motiv. Bezpečnostní složky také pracují se svědectvím, že z toho auta měl někdo utíkat,“ pokračoval zpravodaj Českého rozhlasu.

Barack Obama ocenil dobrou práci policie

Ve voze se kromě zásobníků s výbušnými látkami našla i zbraň s upilovaným číslem a dálkový časovač. Guvernér státu New York David Paterson označil pokus o útok přívlastkem teroristický, oficiální vyjádření vyšetřovatelů však důkazy o terorismu zatím nepotvrdily.

Přehrát

00:00 / 00:00

NY-Bloomberg-díky.mp3

Nissan s bombou byl zaparkován poblíž divadla na 45. ulici, kde se právě odehrávalo představení Lví král. Policisté zatím nemají k dispozici záběry z kamer, na nichž by byl zachycen řidič vozu, k dispozici však už mají obrázky, na kterých se auto pohybuje po inkriminované ulicí.

Podle prvních informací nebylo lidem zpočátku bráněno v návštěvě divadel, později, když se hrozba ukázala jako reálná, ale police oblast uzavřela. List The Wall Stret Journal informoval, že v té době se na Broadway pohybovala také hvězdná moderátorka Oprah Winfreyová nebo známa herečka Lucy Liu.

„O New Yorku se říká, že to je město, které nikdy nespí, a to můžu jen potvrdit, zvlášť tato oblast kolem Times Square je opravdu velmi rušná. Je zde velký počet restaurací, hotelů, to oblastí přímo prochází známa Broadway, na které je spousta divadel a koncertních sálů. Byl by to opravdu devastující útok,“ uzavřel Vít Pohanka.

K celému incidentu už se také vyjádřil americký prezident Barack Obama, který new yorskou policii pochválil za dobře zvládnutou rychlou akci.

Americký prezident Barack Obama při projevu | Foto: US Department of Defense

„Pan prezident si velmi cení přesného, rychlého a profesionálního zásahu policie v New Yorku. Federální vláda je v této chvíli připravena poskytnout jakoukoli podporu, které bude případně potřeba, touto záležitostí už byl pověřen poradce na terorismus z ministerstva pro vnitřní bezpečnost John Brennan,“ uvedl v prohlášení Bílý dům.

New York zažil podobný incident už poněkolikáté, při největší tragédii zde 11. září 2001 zahynulo při nárazu dvou letadel do věží Světového obchodního centra téměř tři tisíce lidí. Nedávno byl plánován útok na newyorské metro, ten se však naštěstí nezdařil.

Martin Drtina, Vít Pohanka, Lubica Bergmanová, Daniela Pavlíčková, Lenka Rafaelová, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme