Za poškozením pláště raketoplánu asi přece jen izolační pěna

Plášť raketoplánu Endeavour zřjemě nepoškodil kousek ledu, ale přece jen úlomek izolační pěny. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír se tak snižuje pravděpodobnost, že astronauti budou muset nerovnost na tepelném štítu opravit při dodatečném výstupu do vesmíru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní kosmická stanice | Foto: NASA

I tak není vyloučeno, že technici budou muset asi osmicentimetrovou jizvu na břichu raketoplánu zacelit. Plášť Endeavouru se poškodil při středečním startu.

Mezitím dvojice amerických astronautů úspěšně ukončila první ze tří plánovaných výstupů do vesmíru. Mezinárodní vesmírnou stanici rozšířili o dvoutunovou čtvercovou plošinu, kterou spolu s dalším zařízením na stanici přivezl raketoplán Endeavour. Pobyt astronautů ve volném prostoru trval přes 6 hodin.

Drobnou nepříjemnost posádce přichystal hlavní řídící počítač, který se samovolně vypnul. Automaticky ale jeho činnost převzal záložní počítač. Velení mise tvrdí, že problém nijak neovlivnil výstup do volného prostoru, ani běžný chod stanice.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme