Za problémy s reformou zdravotnictví kritizují Obamu už i demokraté

Americký prezident Barack Obama čelí rostoucí kritice. Důvodem je reforma zdravotnictví, takzvaná Obamacare. Její zavádění totiž provázejí rozsáhlé problémy. K výhradám republikánů se už přidávají i zákonodárci z Obamovy vlastní Demokratické strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident USA Barack Obama | Zdroj: ČTK

Demokraté žádají, aby se zákon, který platí od počátku října, změnil, a jsou sami připraveni přijít s vylepšeními.

Spuštění reformy provázejí rozsáhlé technické těžkosti. Federální webová stránka, skrze kterou se lidé do systému zdravotního pojištění hlásí, má obrovské problémy. Systém je navíc komplikovaný a lidé nevědí, jaké pojištění si vybrat.

To vede to k tomu, že se hlásí jen zlomek lidí. Vláda připustila, že do systému zdravotní péče se zatím namísto očekávaného půlmilionu zapsalo jen sto tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy kolem zdravotnické reformy přiblížila zpravodajka ČRo ve Washingtonu Lenka Kabrhelová

Reforma přináší do systému zdravotnictví ve Spojených státech vůbec největší změny od 60. let. Má zajistit péči milionům Američanů, kteří jsou teď bez pojištění, nedosáhnou na něj finančně a mají nárok třeba jen na nezbytnou péči. To je až 15 procent populace.

Reforma zavádí povinné zdravotní pojištění, což je novinka. Zároveň zavádí i dotace tak, aby drahé pojištění bylo dostupné všem a aby se do něj mohli zapojit mladí a zdravější lidé. Mají tak přispět k finanční efektivitě schématu.

Republikáni se dlouhodobě snaží reformu zastavit. Jejich hlavní výhradou je, že změna zvýší náklady pro byznys a podváže ekonomiku. Republikáni navíc tvrdí, že zdravotní pojištění je soukromá věc a stát prý nemá co nakazovat lidem, aby si ho pořizovali.

Obamacare má také dalekosáhlé politické důsledky. Podle nejnovějších průzkumů se popularita prezidenta Obamy propadla a vůbec poprvé mu nedůvěřuje více než polovina Američanů.

O tom, že je situace kritická, svědčí podle komentátorů i fakt, že ke kritickým hlasům se přidal i bývalý příznivce Obamy, exprezident Bill Clinton.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme